پیامبر اکرم (ص) : خانه های خویش را با تلاوت قرآن نورانی کنید.

احسن الحدیث

آیین مقدس اسلام از هر آیینی در دنیا عقلانی تر است/ حضرت امیر (ع) سمبل عقلانیت

دکتر ابراهیمی دینانی با اشاره به اینکه آیین مقدس اسلام از هر آیینی در دنیا عقلانی تر است،گفت: اوج عقلانیت در قرآن کریم به کار رفته و هیچ کتابی در عالم به اندازه قرآن عقلانی نیست.

به گزارش خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان؛ مراسم رونمایی از کتاب‌های «شرح و تفسیر نهج‌البلاغه» و «حکمت علوی» اثر اسماعیل منصوری لاریجانی،‌ پیش از امروز 20 اسفند ماه با حضور حجت الاسلام سیدمهدی خاموشی،‌ رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، غلامحسین ابراهیمی دینانی و حجت‌الاسلام سیدمهدی حسین‌زاده دبیرکل بنياد قرآن در سالن اجتماعات سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد.

دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی، چهره ماندگار فلسفه در این مراسم در تفسیر آیه تفسير آيۀ "ن و القلم و ما يسطرون" گفت: خداوند در قرآن به قلم قسم یاد کرده در واقع وقتی قسم به چیزی می خوریم آن چیز عزیز است و خداوند به چیز عزیزی چون قلم قسم خورده است.

وی گفت: شما را به اصول کافی که مهمترین کتاب حدیثی شیعی است، ارجاع می دهم. اولین حدیث این کتاب بعد از بسم الله آغاز در باب عقل است چرا که اولین مخلوق خداوند عقل است. این سوال را از شما می پرسم که آیا خداوند اول عقل را و بعد عالم یا اول عالم را و بعد عقل را آفریده است. خداوند عالم را بر اساس آگاهی آفریده است، خداوند حکیم است و عالم را بر اساس حکمت آفریده است چرا که آگاهی بر اساس عقل است.

دینانی افزود: وقتی خداوند با عظمت غیرمتناهی می گوید حکمت خیر کثیر است در واقع حکمت کثرت می آورد چرا که حکمت بعد از مرگ انسان از بین نمی رود. در واقع حکمت ابدی و خیر کثیر است. اگر کاری در آن حکمت باشد محکم است. حکمت؛ عقل است. عقل حکم می کند و هیچ موجودی حکم نمی کند مگر عقل و حاکم مطلق خداوند است چون آگاهی مطلق است.

این فیلسوف و اندیشمند ایرانی گفت: در هیچ دینی از ادیان الهی به اندازه اسلام بر عقل تاکید نشده است. قرآن وقتی مومنان را مذمت می کند به عقل اشاره می کند که نمونه آن "أَفَلَا تَعْقِلُونَ"  در سوره صافات و نمونه های مشابه در سوره های دیگر است. عقل پیش رو، آینده و گذشته را می بیند.

وی خاطرنشان کرد: حکمت ظهور عقل است. در تورات و انجیل آنقدر که به عقلانیت در قرآن اشاره شده، توجه نشده است. اوج عقلانیت در قرآن کریم به کار رفته و هیچ کتابی در عالم به اندازه قرآن عقلانی نیست.

این اندیشمند با اشاره به اینکه در تفسیر علامه طباطبایی عقل نقش دارد، گفت: عقل گوهری گرانبهاست که اگر احساسات را کنترل نمی کرد نمی دانم چه بلایی بر سر بشر می آمد؛ چرا که عقل میزان الموازین است یعنی همه میزان ها با عقل به توازن می رسند. آیین مقدس اسلام از هر آیینی در دنیا عقلانی تر است. حضرت امیر (ع) سمبل عقلانیت اسلام است و نهج البلاغه کتاب فضایل امام علی(ع) است.

............................

منبع

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری