پیامبر اکرم (ص) : خانه های خویش را با تلاوت قرآن نورانی کنید.

احسن الحدیث

ارسال رسولان برای رساندن انسان به بهار درونش بوده است

خداوند این همه ارسال رُسُل کرده و کتاب های مقدس را نازل کرده است برای این که زمینه های تغییر و تحول و بهاری شدن انسان را فراهم کند.

خبرگزاری شبستان -  سرویس قرآن و معارف:‌ "خداوند این همه ارسال رُسُل کرده و کتاب های مقدس را نازل کرده است برای این که زمینه های تغییر و تحول و بهاری شدن انسان را فراهم کند. خداوند در سوره جمعه می فرماید: "هُوَ الَّذي بَعَثَ فِي الأُمِّيّينَ رَسولًا مِنهُم يَتلو عَلَيهِم آياتِهِ وَيُزَكّيهِم وَيُعَلِّمُهُمُ الكِتابَ وَالحِكمَةَ وَإِن كانوا مِن قَبلُ لَفي ضَلالٍ مُبينٍ.: خداوند در این آیه می فرماید خدا پیامبران را فرستاد تا آیات او را بر انسان ها بخوانند و انسان ها را تزکیه بدهند و به آن ها کتاب و حکمت بیاموزند. خب پرسش این است که این تعلیم و تزکیه و حکمت چه زمانی حاصل می شود؟ قرآن به ما می فرماید  این انسان ها پیش تر در گمراهی آشکاری  بودند قبلا گنهکار بودند اما خداوند به واسطه ارسال رسولان زمینه های تحول و تغییر حال را فراهم کرد. همچنان که خداوند با فرستادن ابرهای بهاری و با تغییر فصل و فرستادن باران های بهاری، امکان ظهور و بروز بهار را فراهم می کند همان خداوند با فرستادن رسل که جان شان حقیقتا جان بهاری است زمینه و امکان تحقق بهار را در درون انسان ها فراهم می سازد."

 آنچه در ادامه می آید بخش اول گفتگوی سرویس قرآن و معارف خبرگزاری شبستان با حجت الاسلام و المسلمین فضلی، ‌پژوهشگر و مبلغ دینی درباره زمینه های تحول درونی و بهاری شدن قلب و ضمیر انسان در آستانه بهار طبیعت است.

در آستانه فصل بهار و گرم شدن زمین و شکوفایی طبیعت قرار داریم و آرزوی همیشگی انسان که بتواند همراه و همگام با بهار به آن گشایش و شکوفایی درونی برسد. دیدگاه حضرتعالی درباره عید چیست؟

عید علاوه بر این که خود یک تحول است در عین حال زمینه تحول را برای انسان فراهم می کند. یعنی هم تحول است و هم تحول ساز. عید از ریشه عَوَدَ به معنای بازگشت است  که در این جا منظور از برگشت و بازگشت همان تغییر و تحول در طبیعت است اما در مفهوم کلی عید یعنی بازگشت به نقطه اول و آنچه درباره انسان صدق می کند عید یعنی بازگشت به  آن خُلق اول و خلقت الهی و فطرت اما یک معنای دیگر هم در عید وجود دارد. ما در این جا وقتی از عید حرف می زنیم درباره یک سال حرکت خورشید به دور زمین حرف می زنیم و عید نوروز که بهار طبیعت است یعنی اتمام یک دور در گذشته و آغاز یک حرکت و ما در واقع طی این مرحله در 365 روز را جشن می گیریم اما این ظاهر ماجراست و اگر عمیق تر شویم می بینیم که در واقع این عید می خواهد به ما بگوید همچنان که  زمین به مقصد و مقصود خود می رسد و در 365 روز سال به دور خورشید می چرخد انسان نیز باید متوجه آن حرکت ها و چرخش های و قبله آمال و آرزوهای خود باشد که بببیند آیا حرکت می کند یا نه و اگر حرکتی دارد این حرکت به دور چیست و دور چه چیزهایی در حیات خود می چرخد . آیا مثل زمین دور نور می چرخد و کسب نور و معرفت می کند؟

چه تعریفی با استفاده از روایات می توان در این باره به دست داد؟

حضرت امیر علیه السلام  سخن بسیار نورانی و زیبایی دارند و می فرمایند هر روزی که انسان در آن گناه نکند برای او عید است. بسیار تعریف زیبایی است. عید حقیقی وقتی برای انسان روی می دهد که یک روز را سپری کند در حالی که در آن روز گناهی از او سر نزده باشد این یعنی همان به کمال و مقصد رسیدن این همان مثالی است که ما در قیاس حرکت زمین به دور خورشید و حرکت رو به کمال انسان زدیم. همچنان که زمین حرکت می کند و آن سیر را دارد انسان هم می تواند این سیر را در خود داشته باشد و هر کسی می تواند این پرسش را از خود طرح کند که چطور می شود که این تغییر و تحول در نظام نباتی و نظام طبیعت روی می دهد؟ پس اگر این تغییر و تحول در نظام نباتی امکان پذیر است در انسان به طریق اولی امکان پذیرتر است. این طور نیست که این تحول را صرفا معطوف به نظام نباتی بدانیم.

خداوند این همه ارسال رُسُل کرده و کتاب های مقدس را نازل کرده است برای این که زمینه های تغییر و تحول و بهاری شدن انسان را فراهم کند. خداوند در سوره جمعه می فرماید: "هُوَ الَّذي بَعَثَ فِي الأُمِّيّينَ رَسولًا مِنهُم يَتلو عَلَيهِم آياتِهِ وَيُزَكّيهِم وَيُعَلِّمُهُمُ الكِتابَ وَالحِكمَةَ وَإِن كانوا مِن قَبلُ لَفي ضَلالٍ مُبينٍ.: خداوند در این آیه می فرماید خدا پیامبران را فرستاد تا آیات او را بر انسان ها بخوانند و انسان ها را تزکیه بدهند و به آن ها کتاب و حکمت بیاموزند. خب پرسش این است که این تعلیم و تزکیه و حکمت چه زمانی حاصل می شود؟ قرآن به ما می فرماید  این انسان ها پیش تر در گمراهی آشکاری  بودند قبلا گنهکار بودند اما خداوند به واسطه ارسال رسولان زمینه های تحول و تغییر حال را فراهم کرد. همچنان که خداوند با فرستادن ابرهای بهاری و با تغییر فصل و فرستادن باران های بهاری، امکان ظهور و بروز بهار را فراهم می کند همان خداوند با فرستادن رسل که جان شان حقیقتا جان بهاری است زمینه و امکان تحقق بهار را در درون انسان ها فراهم می سازد.

نکات بسیار ارزشمندی است اما اگر بخواهیم از جنبه عملی به این بحث نگاه کنیم پرسش این است که چطور می شود این زمینه یا بستر تحول را در وجود انسان تدارک دید و مهیا کرد؟

اولین نکته این است که ما این عزم و اراده را در خودمان به وجود بیاوریم و تقویت کنیم. یعنی این حالت طلب در ما باشد که طلب بهار کنیم. همچنان که درختان طلب بهار می کنند و به شکوفایی می رسند ما نیز این تشنگی را نسبت به آمدن بهار در جان مان داشته باشیم. اگر اراده های ما در این زمنیه شکننده  و سست است بگردیم ببینیم که این سستی و ناآگاهی و این رخوت از کجا آب می خورد.  آن جا را برای خود حل کنیم تا عزم و اراده ما در این باره قوی و خلل ناپذیر باشد. نکته دوم این که حرکت کنیم. یعینی صرفا به گرفتن یک تصمیم و رها کردن آن دلخوش نشویم به محض این که تصمیم گرفتیم مقدمات و پله ها و راه مسیر را هم بسازیم. فرض کنید کسی تصمیم گرفته که در آغاز سال نو  نماز شب بخواند. خب تصمیمی  است که مطابق با روایات می تواند  زمینه های تحول روحی و معنوی را در انسان فراهم کند اما این که من این تصمیم را در گوشه ای بنویسم یا در ذهنم داشته باشم کافی نیست. کسی که این تصمیم را می گیرد آن راه پله ها و آن راه ها را هم فراهم می کند. مثلا ساعت را کوک می کند که خواب نماند یا به کسی می سپارد یا در ساعات خواب و بیداری خود تغییراتی به وجود می آورد که به وقت نماز شب بتواند بیدار شود.

............................

منبع

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری

 • مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

 • پرتویی از روایات غدیر


  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1397
  • شابک:
   978-600-99784-7-2

   انتشارات:
 • آیه‌ای که محرمات الهی را بیان می کند چه ارتباطی با ولایت دارد؟
  اکمال دین و اتمام نعمت چه

 • چگونه مسئله ولایت از آیه تبلیغ فهمیده می شود؟
  چه نکته ای هم سنگ تمام رسالت پیامبر (ص) است


 • ولی در آیه ولایت به چه معناست؟ / دادن انگشتر در نماز به حضور قلب چه سازگاری‌ای دارد؟


  • چگونه آیه وضو شکل وضو گرفتن را بیان می کند؟
   دلیل اختلاف وضوی شیعیان و اهل سنت در چیست؟


  • مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

  • از آنجا که ساختار صحيفۀ سجاديه و شيوۀ امام زين‌العابدين(ع) در اين کتاب شريف، بر محور دعا

  • مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

  • پيامبر عظيم‌الشأن اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله نه فوق بشر، بلکه بشرِ برتر است؛ يعني انساني است که خود

  • مروری بر آیات شفاعت

   قیمت:5,000
   انتشار:1396
   شابک : 978-600-99784-1-0 انتشارات
  • سیمای یتیم در قرآن
   قیمت:8,000
   انتشار:1396
   شابک : 978-600-99744-0-3 انتشارات بیان
  • ممهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

  • عید غدیر 1395

   قیمت:3,000
   انتشار:1395
   (1) جلسه
   تصویری
  • شرح دعای 42 صحیفه سجادیه

   قیمت:13,500
   انتشار:1396
   شابک : 978-964-8472-94-3
  • مجموعه «آیه‌ها» تلاشی است برای تبیین و شفاف‌سازی گزاره‌هایی از قرآن که ممکن است در نگاه ساده و

  • ...آنچه تا کنون از خُمکدۀ سخنان علی بن ابی‌طالب علیه‌السلام نوشیدیم نشان می‌هد که در نگاه این

  •  استاد مفسر محمد علی انصاری،شارح این تراث علوی،نزدیک به سی سال از عمربا برکت خود را قرین وحی الهی

  • شخصیت با عظمت امام صادق (ع) در اذهان شیعیان با لقب "رئیس مذهب شیعه" پیوندی همیشگی خورده است.

   این

  • مجموعه «آیه‌ها» تلاشی است برای تبیین و شفاف‌سازی گزاره‌هایی از قرآن که ممکن است در نگاه ساده و

  • اندوه نامه

   خطبه سوم از مشهورترین و با اهمیت‌ترین خطب نهج البلاغه و به نام شقشقیه مشهور است

   80.000

  • فروغ حکمت

   شرح نهج البلاغه، جلد اول (خطبه های 3-1)، بهار 95

   35000 تومان

    

  • تفسیر موضوعی

   سیمای پیامبر(ص) در قرآن، تفسیر آیاتی است که در قرآن کریم درباره پیامبر رحمت آمده و

  • گفتارهای ویژه

   به بیان دیدگاه های حضرت درباره حقوق متقابل مردم و حاکمیت در نهج البلاغه می پردازد.