پیامبر اکرم (ص) : خانه های خویش را با تلاوت قرآن نورانی کنید.

احسن الحدیث

راه میان‌بر تبیین مبانی قرآنی در فضای مجازی/ شیرینی فضای مجازی را برای جامعه اثبات کنیم

مشاور وزیر دفاع با بیان اینکه تحلیل منظومه فکری رهبر معظم انقلاب‌ راه میانبر تبیین مبانی دینی و قرآنی در فضای مجازی است، گفت: شیرینی فضای مجازی را باید برای همه آحاد جامعه اثبات کرد چراکه فضای مجازی فضای توسعه ملی است و اگر مردم این موضوع را بفهمند جوانان و همه کسانی که با این فضا مشغول هستند پای کار خواهند آمد.

راه میان‌بر تبیین مبانی قرآنی در فضای مجازی/ شیرینی فضای مجازی را باید برای همه آحاد جامعه اثبات کرد
 
محمدرضا ولوی، مشاور وزیر دفاع و استاد دانشگاه مالک اشتر، در‌گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا؛ با اشاره به ضرورت استفاده صحیح و اصولی از فضای مجازی و شاه کلید تبیین مبانی دینی و قرآنی در بستر فضای مجازی گفت: داشتن نگاهی هوشمندانه به فناوری‌های نوین و در کنار آن فضای مجازی سبب می‌شود این فناوری‌ها را هم دارای فرصت و هم تهدید ارزیابی کنیم.

وی افزود: همه زندگی مباحث مختلف و فقهی برای خود دارد و باید روی این مسائل کار کرد؛ متاسفانه، چون کار درست و اصولی در حوزه فضای مجازی برای این مباحث نکرده‌ایم، هیچ شناختی هم از آن نداریم. در فقه فضای مجازی مانند همه سوالاتی که ما در فیزیک و زندگی داریم باید پاسخ دهیم.

تحلیل منظومه فکری رهبر معظم انقلاب؛ راه میان‌بر تبیین مبانی دینی در فضای مجازی
مشاور وزیر دفاع در پاسخ به این سوال که چه فعالیتی باعث می‌شود جوانان به صورت درست و اصولی در فضای مجازی حضور داشته و مبانی زندگی سالم و اسلامی را فراگیرند، گفت: راه میان‌بر این موضوع این است که منظومه فکری رهبر معظم انقلاب را به صورت درست و اصولی تحلیل کنیم و همان را مبنای کار خود قرار دهیم. با این کار دیگر لازم نیست فعالیت گسترده و عمیقی انجام دهیم و یا اسلام‌پژوهی و یا قرآن‌پژوهی کرده که چه خواهد شد و چه باید کرد.

استاد دانشگاه مالک اشتر تصریح کرد: تفکر رهبر معظم انقلاب در تمامی حوزه‌ها از جمله حوزه فضای مجازی جوهره مفاهیم پایه‌ای اسلام است و اگر این موارد را خوب بشناسیم می‌توانیم بسیاری از مسائل را در فضای مجازی کشور اصلاح و مبانی دینی و قرآنی را هم به درستی در آن تبیین کنیم. این مسئله هم برای مسئولان و هم برای تمامی آحاد جامعه جوابگو خواهد بود. چراکه رهبر معظم انقلاب در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، نظامی و امنیتی نظریه دارند و این مسائل به هیچ وجه پیچیده نیست؛ اگر بتوانیم این‌ها را مبنا قرار داده و برای جامعه قابل فهم کنیم راه‌کار‌ها را پیدا خواهیم کرد.
 
فاصله بسیار زیاد مسئولان و دستگاه‌ها با حد مقبول رهبری از فضای مجازی
وی در مورد عملکرد دستگاه‌های مسئول در این حوزه هم گفت: دستگاه‌ها در این حوزه منفعلانه حرکت کرده‌اند و فاصله و شکاف بسیار زیادی با آن‌چیزی که مورد تایید و تاکید رهبر معظم انقلاب است وجود دارد و متاسفانه روز به روز هم بیشتر می‌شود.

مشاور وزیر دفاع در خصوص فعالیت شورای‌عالی فضای مجازی هم بیان کرد: عوامل مثبت و منفی در شورای عالی فضای مجازی هردو با هم وجود دارند و مثبت‌ها افرادی هستند که قائل به این مسائل هستند و محکم پشت آن ایستاده‌اند و دید وسیع و خوبی هم نسبت به این قضایا دارند؛ اما بعضی از افراد هم هستند که واقعیت‌ها را نمی‌خواهند درک کرده و بفهمند و اقتضای سیاست‌زدگی در فضای مجازی طبیعتا این موضوع را اذیت می‌کند.

وی با بیان اینکه فضای مجازی، به یک فضای قدرت‌سازی برای جمهوری اسلامی تبدیل شده است، بیان کرد: ما در مسائل بسیاری کشورمان را می‌توانیم از طریق این فضا، رشد و توسعه دهیم، چراکه نیروی انسانی خوبی داریم و اگر با این نگاه وارد قدرت‌سازی در فضای سایبری شویم، این فضا خیلی مفید خواهد بود و البته همانگونه که فرصت است می‌تواند تهدیدی جدی برای ما باشد.
 

فضای مجازی فضای توسعه ملی است
ولوی در پایان با اشاره به توصیه‌ای در خصوص اصلاح فضای مجازی و پذیرش صحیح جوانان جامعه در این رابطه گفت: شیرینی فضای مجازی را باید برای همه آحاد جامعه اثبات کرد. فضای مجازی فضای توسعه ملی است و این را اگر مردم بفهمند جوانان و همه کسانی که با این فضا مشغول هستند پای کار خواهند آمد و به تبع آن اقتصاد این فضا، مسائل فرهنگی و اجتماعی هم روی کار خواهند آمد و متاسفانه ما هنوز این را درک نکرده و نفهمیده‌ایم.

..............................

منبع

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری