پیامبر اکرم (ص) : خانه های خویش را با تلاوت قرآن نورانی کنید.

احسن الحدیث

اگر حاملی برای علم یافت نشود با مرگ عالمان،علم هم از بین می رود

رئیس شورای سیاستگذاری حوزه‌های علمیه سراسر کشور گفت: وقتی حاملی برای علم یافت نشود با مرگ عالمان، علم هم ازبین می‌رود، آنچه امام علی(ع) از علوم و معارف داشتن باایشان به آن دنیا منتقل شدو این حسرت عظیم برای بشریت است اگر آن رادرک کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان، آیت‌الله علی اکبر رشاد رئیس شورای سیاستگذاری حوزه‌های علمیه سراسر کشور امروز در درس خارج فقه که در مدرسه علمیه امام رضا(ع) برگزار شد، درباره شان علم و عالم با اشاره به فرمایشاتی از امیرمومنان امام علی(ع) گفت: حضرت خطاب به کمیل می‌فرمایند ای کمیل آگاه باش در سینه من دانش و علم بسیار انباشته است که اگر برای آن کسی را می یافتم که بتواند حمل کند به طور قطع انتقال می‌دادم.

وی افزود: این کلام امیرمومنان امام علی(ع) نشان می‌دهد که دانش به دانشور و دانشجو بستگی دارد یعنی باید کسانی باشند که آن را تلقی کنند، به همین دلیل امیرمومنان امام علی(ع) فرمودند که اگر به حاملانی برمی‌خوردم که این دانش‌هایی را که من در سینه دارم حمل کنند یا لایق آن باشند آنها را بازگو می‌کردم اما متاسفانه چنین نیست.

 آیت‌الله رشاد با بیان اینکه بشریت و تاریخ به دلیل استفاده نکردن از علم اهل بیت(ع) زیان فراوان دیده است، عنوان کرد: اگر بودند کسانی که حامل علوم امیرمومنان امام علی(ع) باشند شاید وضع بشر طور دیگری می‌شد نه تنهادر حوزه معارف الهیات و علوم انسانی بلکه در حوزه علوم طبیعی هم تحولات بزرگی به نفع بشر رخ می‌داد.

رئیس شورای سیاستگذاری حوزه‌های علمیه کشور ادامه داد: در روایتی آمده است که امیرمومنان امام علی(ع) فرمودند که اگر بخواهم می‌توانم از آب نور تولید کنم.

وی با بیان اینکه امیرمومنان امام علی(ع) افراد را در برخورد با علم به چهار دسته تقسیم می‌کنند، اظهار داشت: دسته‌ای تیزهوش که از علم سوء استفاده می‌کنند، دسته‌ای انسان های کم هوش فاقد بصیرت، دسته‌ای انسان‌های اسیر شهوات و دسته‌ای گرفتار دنیا و اموال آن هستند.

آیت‌الله رشاد افزود: امیرمومنان امام علی(ع) درباره دسته دوم فرمودند این دسته شبیه‌ترین موجودات به چرندگان در دشت هستند.

رئیس شورای سیاستگذاری حوزه‌های علمیه کشور در پایان خاطرنشان کرد: وقتی حاملی برای علم یافت نشود با مرگ عالمان، علم هم از بین می‌رود، آنچه امیرمومنان امام علی(ع) از علوم و معارف داشتن با ایشان به آن دنیا منتقل شد و این حسرت عظیمی برای بشریت است اگر آن را درک کند.

..............................

منبع

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری