پیامبر اکرم (ص) : خانه های خویش را با تلاوت قرآن نورانی کنید.

احسن الحدیث

محبت الهی بزرگترین سرمایه ما انسانهاست

آیت‌الله فاطمی نیا گفت: انسان همواره در حال امتحان است، اما باید از آن فتنه و امتحانی به خدا پناه ببرد که سبب گمراهی او می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان، آیت‌الله سید عبدالله فاطمی نیا استاد حوزه علمیه در مراسم شب‌های ماه مبارک رمضان که در مسجد جامع ازگل برگزار شد، با اشاره به روایتی از ائمه معصومین(ع) گفت: هرگز یکی از شما نگویید که خدایا من از امتحان به تو پناه می‌برم.

وی با بیان اینکه فتنه به معنای امتحان است، عنوان کرد: انسان همواره در حال امتحان دادن است، اما هرکس بخواهد به خدا پناه ببرد باید از فتنه یا امتحانی به خدا پناه ببرد که سبب گمراهی او می شود.

آیت‌الله فاطمی نیا افزود: همه ما هر کدام با یک چیز امتحان می‌شویم یکی با اولاد دیگری با اموال یا هر دو و بسیاری مسائل دیگر همچون قدرت، ثروت، فقر و سایر امور برای اینکه سربلند از آنها خارج شویم باید از خداوند یاری بطلبیم.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه خداوند در قرآن کریم فرموده است که ما شما را با اولاد و اموال، گرسنگی و فقر و برخی امور دیگر امتحان می‌کنیم، اظهار داشت:  خداوند بندگان خود را امتحان می‌کند که روشن شود کدام یک به امر او خشمگین یا راضی می‌شوند و افعال افراد ظاهر شود.

وی با اشاره به مثالی با این مضمون برخی افراد اولاد پسر را نسبت به دختر ترجیح می‌دهند، گفت: طبق آیات قرآن در سوره صافات در عصر جاهلیت برخی از مردم می‌گفتند که خدا دختران را بر پسران برگزیده است در حالی که برای این سخن خود مدرکی نداشتند اما همین اشخاص دختران خود را از خجالت دختردار بودن زنده به گور می‌کردند، امروز هم این جاهلیت در وجود برخی افراد ادامه دارد با فرزند دختر یا پسر امتحان می‌شوند.

آیت‌الله فاطمی نیا افزود: برخی افراد به خاطر اولاد و اموال خود عاقبت به خیر نمی‌شوند بنابراین همواره از خداوند بخواهید که شما را در امتحانات پیروز و سربلند خارج کند.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه محبت الهی بزرگترین سرمایه ما انسان‌ها است، گفت: علامه امینی این عالم بزرگ جهان اسلام کتاب الغدیر را بر اساس عشق و محبت به امیرمومنان امام علی(ع) نوشتند، کتابی که نوشتن آن برای گروهی از علما هم سخت بود.

وی با اشاره به این بخش از دعای ابوحمزه ثمالی که «خدایا من که تو را دوست دارم همین شفیع من است» اظهار داشت: در شب‌های ماه مبارک رمضان از خداوند بخواهید با محبت خود شما را در امتحانات موفق بدارد و بدون اینکه بر انجام مستحبات مغرور شوید به قدر توان آنها را انجام دهید.

...........................

منبع

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری