احسن الحدیث

افزایش قدرت و کیفیت طرح‌های مؤسسات قرآنی با حمایت متولیان/ مفاهیم قرآنی؛ متضمن تربیت نسل آینده

مدیر مؤسسه سرای نیکان اظهار کرد: مؤسسات قرآنی به منظور اجرای فعالیت‌ و طرح‌های فرهنگی و قرآنی، نیازمند حمایت‌های معنوی متولیان بوده تا بتوانند با قدرت، کیفیت و نوآوری را در کارها ایجاد کنند.

به گزارش خبرنگار ایکنا؛ سی و دومین نشست از سلسله نشست‌های «با یاوران وحی» به معرفی فعالیت‌ها و عملکرد مؤسسه «سرای نیکان» با حضور ناهید معماری مدیر این مؤسسه همراه بود.
وی درباره چگونگی ورود به حوزه قرآن کریم گفت: بنده در رشته علوم قرآنی تحصیل نکرده اما علاقه‎ای که به امر آموزش در قلبم موج می‌زد بنده را این سمت و سوق هدایت کرد و همیشه به دنبال این بودم که بتوانم در جایی حتی مختصر نتیجه‎ای حاصل شود. در طی انجام فعالیت‌های مختلفی پس از تحصیل، با گروهی که مختص کار کودک می‌کرد علاقه‌مند شده و تصمیم به راه اندازی مؤسسه و کسب مجوز برآمدم.
از سال ۱۳۸۸ فعالیت‌های آموزشی- قرآنی آغاز شد اما به طور رسمی، کسب مجوز از سال ۱۳۹۱ از سوی اداره تبلیغات اسلامی انجام شد. در ابتدا آموزش قرآن با هدفی که در پیش گرفته شده بود از دو اتاق و با ۱۲ قرآن آموز شروع شد. در بحبوحه به ثبت رسمی رسیدن مؤسسه، همواره با مشکلاتی همراه بودیم و این فکر در ذهنمان بود که آیا این راه درستی است؟!. پس از دو سال آموزش در فضای کوچک ابتدایی، مکان جدیدی در جوار مسجد فیروزآبادی شهر ری اجاره شد که پنجره مؤسسه به سمت این مسجد باز می‌شود و به طبع برکاتی تا کنون حاصل شده است.
وی درباره اینکه چرا آموزش‌های قرآن را در مؤسسه بیشتر به کودکان اختصاص داده است، بیان کرد: در حاشیه برگزاری یکی از مسابقات قرآن کریم، برخوردی از قرآن آموز خردسال بنده را مصمم کرد که در کنار آموزش و حفظ قرآن کریم به کودک، باید به بحث تربیت و اخلاق و مفاهیم قرآنی نیز توجه داشت. براین اساس بیشترین توجه در مؤسسه براین پایه استوار شده است.

موسسه سرای نیکان شهرری


عماری در ادامه به علت نامگذاری مؤسسه به سرای نیکان به عنوان یک نشانه در مشکلات تاسیس موسسه یاد دکرد و گفت: زمانی که برای تاسیس مؤسسه با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کردیم، به یکی از ابیات نظامی گنجوی رسیدم: «بد آید بدان را به چرخ کبود به نیکان همه نیکی آید فرود»؛ در این راستا به دنبال نظرسنجی و مشورت با دیگران، نام موسسه به «سرای نیکان» انتخاب شد.
مدیر مؤسسه سرای نیکان به هدفی که برای تاسیس مؤسسه در ذهن داشت، اشاره کرد و افزود: به طور جد در فعالیت‌های خود مهجوریت قرآن را لمس کرده ایم و این کتاب شریف آن طور که باید از سوی مردم مورد استفاده قرار نگرفته، گاها شاهدیم که فقط جنبه تزیینی و ابزاری دارد و روزانه چندین بار آیه مبارکه «ایّاکَ نَعْبُدُ وَ ایّاکَ نَسْتَعین» را به زبان آورده اما متاسفانه آنطور که باید به خدای قادر مطلق توکل شود، توکل نمی‌شود که به عقیده بنده باید آیه آیه قرآن کاربردی شود و با هدف اینکه بتوانم در این راه نقشی ایفا کرده باشم، مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت سرای نیکان راه اندازی شد.
معماری درباره فعالیت‌های آموزشی – فرهنگی این مرکز عنوان کرد: بیشترین تمرکز ظاهری آموزش مؤسسه بویژه کودکان است اما در عمق آموزش‌ها، خانواده‌ها نیز سهیم هستند. در بحث آموزش قرآن کریم به کودکان سوره‌ها در فاصله زمانی دو، سه و چهار ماهه داریم و حفظ قرآن به صورت کاربردی و مفهومی انجام می‌شود. مضامین آیات به صورت داستان، قصه‌سرایی، نمایش برای کودکان مطرح و نهادیه می‌شود. موارد اخلاقی دیگری مانند احترام به والدین، وفاداری و ... برای رشد شکوفایی اخلاقی کودک، توسط طراحان و کارشناسان موسسه انجام و در حال اجرایی شدن است. خوشبختانه طی نظر سنجی‌های صورت گرفته، مخاطبان و والدین از ماحصل این آموزش‌ها خرسند هستند.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه کودکان در خانواده‌ها رشد کرده و تربیت اولیه را از این کانون دریافت می‌کنند، چند سالی است که به طور جدی آموزش خانواده ها را با هدف ارتقاء سطح کیفی، در برنامه قرار داده‌ایم. به عنوان نمونه جلسات آموزش رایگان، کارگاه های سبک زندگی با حضور روانشناسان، کارشناسان و غیره برگزار می‌شود. همچنین برای بزرگسالان دوره‌های روخوانی و روان‌خوانی قرآن، فرهنگی برگزار می‌شود.

موسسه سرای نیکان


مدیر مؤسسه سرای نیکان در زمینه تربیت حفاظ گفت: با توجه به اینکه این مرکز مشرف با حرم مطهر عبدالعظیم حسنی(ع) است، بیشترین دوره‌های حفظ قرآن کریم در حرم مطهر(ع) برگزار می‌شود و در مراجعات مخاطبان برای یادگیری حفظ قرآن، آنان به کلاس‌های حرم ارجاع داده شده‌اند.
وی ادامه داد: بسیاری از مربیان این مؤسسه به صورت پاره وقت با مرکز همکاری دارند که تعداد آنان ۱۲ نفر است و همچنین تعداد قرآن آموزان تحت پوشش مؤسسه، در مقطع سنی زیر ۷ سال ۸۰ نفر و نوجوانان ۵۰ نفر هستند.
معماری در پاسخ به این سوال که مؤسسه تا چه اندازه در برگزاری کلاس‌های آموزشی از فضای مساجد استفاده کرده است، اظهار کرد: با توجه به اینکه مؤسسه در همسایگی مسجد فیروزآبادی واقع شده است و پنجره کلاس‌ها به سمت مسجد باز می‌شود، بسیاری از فعالیت‌های آموزشی- فرهنگی و حتی آشنایی با آداب نماز در مسجد به کودکان آموزش داده می‌شود و جای تشکر دارد از مسئولان و متولیان مسجد که در هر زمان با مؤسسه سرای نیکان همکاری خوبی داشته‌اند.
وی با اشاره به اینکه مؤسسه در کسب افتخارات تا حدودی مهجور بوده است، بیان کرد: با توجه به اینکه فعالیت‌های مؤسسه زیر ساختی و پایه ای است، بنابراین بیشترین تلاش این مرکز؛ برای ارائه آموزش و تربیت نوجوانان بوده و کمتر فرصت کسب افتخار دست داده است. اما با این وجود می‌توان به حضور و کسب رتبه ممتاز مربیان در مسابقات قرآن کریم و همچنین تالیف و چاپ چند کتب توسط مدیریت در بحث آموزش مذهبی به کودکان و نوجوانان به عنوان افتخار اشاره کرد.
معماری درباره خودکفایی که مؤسسه به آن دست یافته است، اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه مؤسسات از زمره مراکز قرآنی مردم نهاد محسوب می‌شوند، موظف هستند که از منابع مردمی، هزینه‌های خود را تامین کنند. بنابراین مؤسسه سرای نیکان نیز منبع درآمدش از طریق دریافت شهریه‌ها است. به دنبال فعالیت‌های رایگان مؤسسه به مردم، کمک‌های مردمی غیر نقدی دریافت می‌شود و همچنین در کمک‌های دولتی می‌توان به دریافت ۲۰ جلدقرآن کریم پس از ۴ ماه از سوی سازمان تبلیغات اسلامی اشاره کرد که البته جای تشکر دارد.

وی برای خودکفا شدن برخی از مؤسسات که نیاز مالی دارند، پیشنهاداتی را عنوان کرد و گفت: برخی از مؤسسات قرآنی برای برگزاری کلاس‌های آموزشی و فرهنگی شهریه ای را دریافت نمی‌کنند که پیشنهاد می‌شود، برای بقای مؤسسه و حضور قرآن آموز کمترین هزینه دریافت شود که با برنامه‌ریزی می‌توان با دریافت همان اندک شهریه، کارهای بسیاری را به سرانجام رساند.
مدیر مؤسسه سرای نیکان درباره آموزش‌های تخصصی و عمومی در مراکز قرآنی بیان کرد: مؤسسات قرآنی در کنار آموزش‌های عمومی قرآن کریم، برای جذب مخاطبان و علاقه‌مندان می‌توانند رشته‌های تخصصی قرآن، را در برنامه کاری قرار داده و با بهره‌مندی از نیروهای متخصص بتوان کار تخصصی به قرآن آموزان ارائه داد.
معماری درباره اتکای مؤسسات قرآنی به حمایت‌های دولتی و مردمی تاکید کرد: بدون شک امید مؤسسات قرآنی به حمایت‌های سازمانی است و نهادها باید از این مراکز حمایت کنند اما با وجود مشکلات آنطور که باید و شاید این حمایت‌ها صورت نگرفته است. اگر مؤسسه‌ای بنشیند و منتظر کمک‌های دولتی باشد قطعا این اتفاق نمی‌افتد. از طرف دیگر نمی‌توان به طور مستقیم متکی به کمک‌های مردمی هم بود زیرا مؤسسه پرچمدار امور قرآنی در کنار مردم است و به طور قطع نمی‌تواند از سوی مردم پشتیبانی شود. در نتیجه باید با حداقل حمایت‌های سازمان و کمک و خدمات مردمی مؤسسه را استوار نگه داشت.

موسسه سرای نیکان شهر ری


وی درباره روند کارکرد مؤسسه در منطقه شهرری گفت: خوشبختانه سالانه طی ارزیابی استاندارد که از مخاطبان و کادر داخلی به منظور کارکرد این مرکز صورت گرفته است، رضایتمندی حاصل شده است و مردم منطقه شهرری با مؤسسه سرای نیکان بیشتر آشنا و تعامل داشته‌اند که این ما را به هدفمان نزدیک‌تر کرده است.
معماری در پاسخ به این سوال که معیارهای ارزیابی مؤسسات چطور می‌تواند باشد، تصریح کرد: معیارهای سنجش مؤسسات می‌تواند در بعد بیرونی بر اساس کسب رتبه، امتیاز در مجامع عمومی، مسابقات، فعالیت‌ها و غیره باشد و همچنین در بعد دیگر ارزیابی مؤسسه از طریق مخاطبان آن مرکز است که در زمینه ارتقاء کمیت و کیفیت مؤسسات قرآنی می‌تواند نقش مؤثری داشته باشد.

مدیر مؤسسه سرای نیکان درباره دغدغه قرآنی به عنوان یک فعال در این حوزه افزود: مفاهیم تربیتی که از قرآن کریم استخراج می‌شود، در قالب شعرهای کودکانه برای قرآن آموزان در قالب کتاب تالیف و به چاپ برسد و برای نوجوانان درسنامه‌هایی از مثنوی معنوی، حافظ به صورت منسجم ارائه شود که البته تا کنون کارهایی صورت گرفته که نیاز است از این طریق بر روند تربیتی کودکان بیشتر تاثیر گذاشت.
مدیر مؤسسه سرای نیکان به چشم انداز آینده مؤسسه اشاره کرد و گفت: برای آینده مؤسسه تصمیم گرفته شده که با اجرای فعالیت‌های فرهنگی کیفیت قرآن را نمایان بسازیم و با برپایی جلسات و نمایشگاه ها مردم را از قرآن بهره‌مند سازیم. توجه داشته باشیم که کار کیفی زمان بر است اما در نهایت به نتایج مثبتی ختم می‌شود.

معماری طی درخواستی از مسئولان و متولیان قرآنی، اظهار کرد: در دلسوز و توانمند بودن مسئولان شکی وجود ندارد و می‌توان به آنان امید داشت البته انتظارهایی نیز وجود دارد. حمایت‌های عاطفی و فرهنگی نیاز مؤسسات قرآنی است که به دنبال آن فضای حمایت مالی را برای مؤسسه ایجاد خواهد کرد.
وی در پایان سخنان پیشنهادی را عنوان کرد و خاطر نشان کرد: سازمان‌های متولی در اجرای طرح‌های فرهنگی و قرآنی دست مؤسسات را باز بگذارند و بدون در نظر گرفتن چارچوب تعریفی برای فعالیت‌های مؤسسات، اجازه داده تا نوآوری و خلاقیت در کارها ایجاد شود تا کیفیت بالاتری حاصل شود. متاسفانه هر سال بال و پر مؤسسات قرآنی قیچی شده و از قدرت مؤسسات قرآنی کم می‌شود و این دردآور است و برای اکثر مدیران مؤسسات قرآنی رنجش حاصل شده است.
..........................
منبع

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری

 • گفتارهایی درباره امامت امام علی علیه السلام

  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1398
  • شابک:
 • نگاهی به ارتباط فرزندان با پدر و مادر

 • نهج‌البلاغه تبلور اندیشۀ بزرگ‌انسان الهی، برترین الگوی تربیت‌یافتۀ مکتب وحی و توحید و انسانِ کامل

 • نج‌البلاغه تبلور اندیشۀ بزرگ‌انسان الهی، برترین الگوی تربیت‌یافتۀ مکتب وحی و توحید و انسانِ کامل

 • تفسیر مشکات(1)

  مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است:

 • مجموعه شماره یک

  زن از منظر قرآن-زن از منظر قرآن کریم

  زن و مرد- بررسی جایگاه و ارتباطات زن و مرد

 • مجموعه بیان3 حاوی 144 DVD در 6 آلبوم، دور سوم تفسیر کامل قرآن کریم است که به‌صورت تصویری به‌همراه

 • پرتویی از روایات غدیر


  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1397
  • شابک:
   978-600-99784-7-2

   انتشارات:
 • آیه‌ای که محرمات الهی را بیان می کند چه ارتباطی با ولایت دارد؟
  اکمال دین و اتمام نعمت چه

 • چگونه مسئله ولایت از آیه تبلیغ فهمیده می شود؟
  چه نکته ای هم سنگ تمام رسالت پیامبر (ص) است


 • ولی در آیه ولایت به چه معناست؟ / دادن انگشتر در نماز به حضور قلب چه سازگاری‌ای دارد؟


  • چگونه آیه وضو شکل وضو گرفتن را بیان می کند؟
   دلیل اختلاف وضوی شیعیان و اهل سنت در چیست؟