• تـازه هـا
  • آموزش قرآن
  • پربازدید

آیات 28 تا 31 سوره مبارکه کهف

شرح آیات 28 تا 31

28وَ اصْبِرْ نَفْسَکَ مَعَ الَّذِینَ

بیشتر...

اهل‌بیت(ع) همواره برای وحدت جامعه اسلامی از خود

استاد حوزه علمیه گفت: برای اینکه بر درستی اعتقادات خود

بیشتر...

سیر در ارض و بیدارى دل ها

شرح آیات 46 لغایت 48 سوره مبارکه حج

46أَ فَلَمْ یَسِیرُوا

بیشتر...

آنجا که پاکدامنى عیب بزرگى است!

شرح آیات 56 لغایت 59 سوره مبارکه نمل

56فَما کانَ جَوابَ

بیشتر...

معیارهای رتبه‌بندی مراکز آموزشی در پایگاه استنادی

علی گزنی، معاون پژوهشی و فناوری پایگاه استنادی علوم جهان

بیشتر...

آمار بازدید

-
بازدید امروز
بازدید دیروز
کل بازدیدها
37334
44617
136278869
امروز چهارشنبه, 19 مرداد 1401
اوقات شرعی

متخلق به اخلاق الهی باشیم

امام جماعت مسجد جامع غدیرخم پاسداران با بیان اینکه بنده خدا باید متخلق به اخلاق الهی باشد، اظهار کرد: عارف واقعی کسی است که صفات خدا را بشناسد و سعی کند آن صفات الهی را داشته باشد.
 به گزارش خبرنگار افتخاری ایکنا، آیت‌الله سیدجلال مجدهاشمی، استاد حوزه و دانشگاه، شامگاه شنبه، چهارم تیرماه طی سخنانی در جمع نمازگزاران مسجد جامع غدیرخم پاسداران، جود و احسان را از مسائل مهم اسلام دانست و گفت: یکی از مسائل مهم اسلامی مسئله جود و احسان است که یکی از صفات برازنده مؤمنان و مؤمنات است. یعنی همیشه باید آن حالت بخشندگی انسان فعال باشد و ضعفا و مستحقان را فراموش نکند.

وی ادامه داد: در سیره ائمه معصومین(ع) بعد از مناجات خدا، مسئله رسیدگی به انسان‌ها در رأس امور قرار دارد. «جواد» یکی از صفات خداوند است، یعنی‌ ای بخشنده. بندگی خدا به داشتن صفات خداوند است؛ فقط به حرف و ادعا نیست. انسان باید نمونه‌ای از صفات خدا باشد، پس وقتی خدا جواد است، انسان هم باید جواد باشد.

امام جماعت مسجد جامع غدیرخم پاسداران با بیان اینکه ما برای خدایی شدن به این دنیا آمده‌ایم و زندگی اصلی ما در آخرت است، اظهار کرد: بنده خدا باید متخلق به اخلاق الهی باشد. خداوند، بشر را ذاتا به این اخلاق آفریده و در ذات ما خوبی‌ها قرار داده است، اما عمل کردن به آن در اختیار خود ماست، که این خوبی‌ها را به عمل و ظهور برسانیم.

وی افزود: انسان کامل آینه تمام نمای خداوند است و صفات الله را می‌توان در بندگان خالص خدا دید. خداشناسی راه دارد و از راه بنده‌شناسی کسب می‌شود؛ با شناخت انسان‌های کامل می‌توان به خدا رسید.

آیت‌الله مجدهاشمی با بیان اینکه عارف واقعی کسی است که صفات خدا را بشناسد و سعی کند آن صفات الهی را داشته باشد، گفت: نماز یکی از وسایلی است که انسان به‌واسطه آن می‌تواند صفات خدایی را کسب کند و به کمال برسد. نماز اکسیر احمر است و چیزی که انسان را از خدایی باز می‌دارد فحشا و منکر است. نماز مانع فحشا و منکر است که در آیه ۴۵ سوره عنکبوت به صراحت به آن اشاره شده است آنجا که خداوند می‌فرماید: «إِنَّ الصَّلَاةَ تَنْهَیٰ عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنْکَرِ؛ نماز آدمی را از فحشا و منکر باز می‌دارد.».

احسن الحدیث در شبکه های اجتماعی    aparat telegram instagram whatsapp 300x300 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری