• تـازه هـا
 • آموزش قرآن
 • پربازدید

فرجام فراموش کردن یاد خدا در سوره زخرف

هادوی تهرانی ضمن اشاره به تبعات فراموشی یاد خدا در سوره
بیشتر...

۲۸ پژوهش قرآنی مرکز فرهنگ و معارف قرآن در انتظار

رئیس مرکز فرهنگ و معارف قرآن کریم گفت: ۲۸ پژوهش قرآن مرکز

بیشتر...

شعبان ماه سلوک باطنی پیامبر اکرم (ص)

مهمترین وظیفه هر شخص در ماه شعبان را تاسی به سنت پیامبر

بیشتر...

غرفه نگارستان فاطمیه برای اولین بار در نمایشگاه

عضو شورای اسلامی شهر تهران از برپایی غرفه ویژه حضرت زهرا(س)

بیشتر...

انتظار و موضوع آخرالزمان در قرآن به روايت اهل بيت

 

بر اساس تعاليم اعتقادى اسلام و به استناد روايت مشهور از

بیشتر...

آمار بازدید

-
بازدید امروز
بازدید دیروز
کل بازدیدها
49258
60644
119068031
امروز دوشنبه, 24 خرداد 1400
اوقات شرعی

توفیق انجام پاکیزه ‏ترین کردارها، فرازهایی از صحیفه سجادیه

صحیفه سجادیه - دعای شماره ۴۷ - فراز ۱۲۰

وَ إِذَا أَرَدْتَ بِقَوْمٍ فِتْنَةً أَوْ سُوءاً فَنَجِّنِي مِنْهَا لِوَاذاً بِكَ، وَ إِذْ لَمْ تُقِمْنِي مَقَامَ فَضِيحَةٍ فِي دُنْيَاكَ فَلَا تُقِمْنِي مِثْلَهُ فِي آخِرَتِكَ.

و هرگاه به گروهى (بر اثر نافرمانى) فتنه و تباهى یا بدى و گرفتارى بخواهى (پیش آورى) مرا در حالى که پناهنده‏ ى به تو هستم از آن رهائى ده، و چون مرا در دنیاى خود (دنیائى که مالک آن توئى) در جاى رسوائى) به پا مدار (رسوا مگردان).

صحیفه سجادیه - دعای شماره ۱۴ - فراز ۱۵

وَ أَعِذْنِي مِنْ سُوءِ الرَّغْبَةِ وَ هَلَعِ أَهْلِ الْحِرْصِ، وَ صَوِّرْ فِي قَلْبِي مِثَالَ مَا ادَّخَرْتَ لِي مِنْ ثَوَابِكَ، وَ أَعْدَدْتَ لِخَصْمِي مِنْ جَزَائِكَ وَ عِقَابِكَ، وَ اجْعَلْ ذَلِكَ سَبَباً لِقَنَاعَتِي بِمَا قَضَيْتَ، وَ ثِقَتِي بِمَا تَخَيَّرْتَ.

و از خواهش بد و حرص آزمندان (به دنیا) پناه ده، و در دل من نمونه ‏ى پاداشى که برایم (در آخرت) اندوخته ‏اى و کیفرى که براى دشمنم آماده ساخته‏ اى را بنگار، و آن را وسیله ‏ى خشنودى من به آنچه مقدر فرموده و اطمینانم به آنچه برگزیده ‏اى قرار ده.

صحیفه سجادیه - دعای شماره ۲۰ - فراز ۲۱

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ ادْرَأْ عَنِّي بِلُطْفِكَ، وَ اغْذُنِي بِنِعْمَتِكَ، وَ أَصْلِحْنِي بِكَرَمِكَ، وَ دَاوِنِي بِصُنْعِكَ، وَ أَظِلَّنِي فِي ذَرَاكَ، وَ جَلِّلْنِي رِضَاكَ، وَ وَفِّقْنِي إِذَا اشْتَكَلَتْ عَلَيَّ الْأُمُورُ لِأَهْدَاهَا، وَ إِذَا تَشَابَهَتِ الْأَعْمَالُ لِأَزْكَاهَا، وَ إِذَا تَنَاقَضَتِ الْمِلَلُ لِأَرْضَاهَا.

بار خدایا بر محمد و آل او درود فرست، و از روى لطف و نیکى کردن خود هر پیشامد بدى را از من دور گردان (اینکه جمله ‏ى هر پیشامدى که مفعول وادرا است در عبارت بیان نشده براى اختصار در عبارت بوده، چون مطلب معلوم است) و به نعمت خویش مرا پرورش ده، و به کرم و بخشش خود مرا اصلاح فرما (آنچه از دست رفته بازگردان) و به احسان خویشتن مرا (از دردهاى جسمانى و نفسانى) معالجه کن، و در سایه‏ ى (رحمت) خود مرا جاى ده، و خشنودیت را بر من بپوشان (شامل حال من گردان) و چون کارها بر من درهم گردد به (آشنا شدن) درست ترین آنها، و کردارها شبیه و مانند یکدیگر شود به (انجام دادن) پاکیزه ‏ترین آنها، و مذاهب برخلاف یکدیگر گردد به (پیروى از) پسندیده ‏ترین آنها مرا توفیق ده (چون در هر مذهبى نوعى از کارهاى پسندیده ‏ى خداى تعالى است مانند اعتراف به خدا و عادات و قوانین نیک از اینرو امام علیه‏ السلام فرموده پسندیده‏ ترین آنها، وگرنه آشکار است که در غیر مذهب اسلام رضاى خدا تصور نمى‏شود).

صحیفه سجادیه - دعای شماره ۳۹ - فراز ۷

أَسْتَوْهِبُكَ -يَا إِلَهِي- نَفْسِيَ الَّتِي لَمْ تَخْلُقْهَا لَِتمْتَنِعَ بِهَا مِنْ سُوءٍ، أَوْ لِتَطَرَّقَ بِهَا إِلَى نَفْعٍ، وَ لَكِنْ أَنْشَأْتَهَا إِثْبَاتاً لِقُدْرَتِكَ عَلَى مِثْلِهَا، وَ احْتِجَاجاً بِهَا عَلَى شَكْلِهَا.

از تو درخواست مى‏ کنم که به من ببخشى- اى خداى من- نفس مرا که آن را نیافریدى تا از بدى و زیانى به وسیله ‏ى آن خود را بازدارى، یا به سبب آن به سودى راه‏ جوئى، ولى آن را آفریدى براى ثابت کردن (بندگان) قدرت و توانائیت (را) بر آفریدن مانند آن، و براى حجت و دلیل آوردن بر آفریدن شبیه آن (غرض از آفرینش آنست که بندگان به قدرت و عظمت او پى برده او را بپرستند تا رضا و خشنودى و رحمت و مهربانیش را به دست آورده رستگار شوند، نه آنکه آفریننده خواسته سودى برد که آن نقص است و او از نقائص منزه و پاک مى‏ باشد).

صحیفه سجادیه - دعای شماره ۴۵ - فراز ۱۳

وَ قُلْتَ مَثَلُ الَّذِينَ يُنْفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ كَمَثَلِ حَبَّةٍ أَنْبَتَتْ سَبْعَ سَنَابِلَ فِي كُلِّ سُنْبُلَةٍ مِائَةُ حَبَّةٍ، وَ اللَّهُ يُضَاعِفُ لِمَنْ يَشَاءُ وَ قُلْتَ مَنْ ذَا الَّذِي يُقْرِضُ اللَّهَ قَرْضاً حَسَناً فَيُضَاعِفَهُ لَهُ أَضْعَافاً كَثِيرَةً. وَ مَا أَنْزَلْتَ مِنْ نَظَائِرِهِنَّ فِي الْقُرْآنِ مِنْ تَضَاعِيفِ الْحَسَنَاتِ.

و فرموده ‏اى (قرآن مجید «س 2 ى 261( مثل الذین ینفقون اموالهم فى سبیل الله کمثل حبه انبتت سبع سنابل فى کل سنبله مائه حبه، و الله یضاعف لمن یشاء): داستان کسانى که دارائی هاشان را در راه خدا صرف مى‏ نمایند مانند داستان دانه ‏ایست که هفت خوشه رویانیده که در هر خوشه صد دانه باشد (یک دانه هفتصد دانه بشود) و خدا براى هر که بخواهد چندین برابر (از این مقدار) مى‏ گرداند، و فرموده ‏اى (قرآن شریف «س 2 ى 245( من ذا الذى یقرض الله قرضا حسنا فیضاعفه له اضعافا کثیره): کیست آنکه به (بندگان درمانده‏ ى) خدا وام نیکو دهد (وامى که در گرفتن آن شتاب ننماید، یا منت ننهد، یا عوض و بجاى آن را نخواهد) که خدا آن را برایش چندین برابر گرداند. و نظائر و مانندهاى آنها (آیاتى که) از افزایش هاى حسنات و نیکوئی ها که در قرآن فرستاده‏ اى (مانند «س 27 ى 89(: من جاء بالحسنه فله خیر منها یعنى هر که «روز رستاخیز» با حسنه و نیکوئى آید پس پاداش بهتر از آن براى او است).

صحیفه سجادیه - دعای شماره ۸ - فراز ۸

وَ نَعُوذُ بِكَ مِنْ شَمَاتَةِ الْأَعْدَاءِ، وَ مِنَ الْفَقْرِ إِلَى الْأَكْفَاءِ، وَ مِنْ مَعِيشَةٍ فِي شِدَّةٍ، وَ مِيتَةٍ عَلَى غَيْرِ عُدَّةٍ.

و پناه مى ‏بریم به تو از شماتت و شاد شدن دشمنان (از گرفتارى که به ما رخ مى‏دهد، از حضرت ایوب علیه ‏السلام پرسیدند: از آنچه بر تو گذشت کدام سخت تر بود؟ فرمود: شماتت دشمنان، حضرت صادق علیه ‏السلام فرمود: هر که برادر خود «مومنى» را به مصیبت و اندوهى که به او رخ داده شماتت کند از دنیا نمى ‏رود تا اینکه گرفتار شود) و از نیازمندى به مانندان خود (در نسب و حسب یعنى در نژاد و بزرگى، یا افراد مردم) و از زندگى در سختى، و از مردن بى‏ساز و سامان (تقوى و عمل صالح که توشه ‏ى سفر مرگ است).

صحیفه سجادیه - دعای شماره ۴۵ - فراز ۱۲

وَ أَنْتَ الَّذِي زِدْتَ فِي السَّوْمِ عَلَى نَفْسِكَ لِعِبَادِكَ، تُرِيدُ رِبْحَهُمْ فِي مُتَاجَرَتِهِمْ لَكَ، وَ فَوْزَهُمْ بِالْوِفَادَةِ عَلَيْكَ، وَ الزِّيَادَةِ مِنْكَ، فَقُلْتَ تَبَارَكَ اسْمُكَ وَ تَعَالَيْتَ مَنْ جَاءَ بِالْحَسَنَةِ فَلَهُ عَشْرُ أَمْثَالِهَا، وَ مَنْ جَاءَ بِالسَّيِّئَةِ فَلَا يُجْزَى إِلَّا مِثْلَهَا.

و توئى آنکه در داد و ستد با بندگان و پیشنهاد کالا در بهاى آن بر خود افزوده ‏اى (بیش از آنچه که سزاوارند مى ‏دهى) مى‏ خواهى در تجارت کردنشان با تو سود برند، و در کوچ کردن به سوى تو و افزونى یافتن از جانب تو رستگار شوند، پس (از اینرو)- تو خود که نامت با برکت و احسان است و (از مانند بودن به آفریده شدگان) برتر و منزه و پاکى- فرموده ‏اى (در قرآن کریم «س 6 ى 160( من جاء بالحسنه فله عشر امثالها، و من جاء بالسیئه فلا یجزى الا مثلها): هر که کار نیکو بجا آورد مزد او ده برابر خواهد بود، و هر که کار بد کند جز مانند کار بدش کیفر داده نمى ‏شود.

صحیفه سجادیه - دعای شماره ۴۷ - فراز ۴۴

حَمْداً لَمْ يَحْمَدْكَ خَلْقٌ مِثْلَهُ، وَ لَا يَعْرِفُ أَحَدٌ سِوَاكَ فَضْلَهُ.

سپاسى که آفریده شده‏ اى مانند آن تو را سپاس نگزارده باشد، و کسى جز تو فضل و برترى آن را نشناسد.

احسن الحدیث در شبکه های اجتماعی    aparat telegram instagram whatsapp 300x300 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری

 • تفسیر مشکات(1)

  مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است:

 • پیامبر مکرم اسلام (ص) فرمودند:
  «اَفْضَلُ الْعِبادَةِ اِنْتِظارُ الْفَرَجِ»
  با فضیلت‌ترین عبادت،

 • گفتارهایی درباره امامت امام علی علیه السلام

  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1398
  • شابک:
 • نگاهی به ارتباط فرزندان با پدر و مادر

 • نهج‌البلاغه تبلور اندیشۀ بزرگ‌انسان الهی، برترین الگوی تربیت‌یافتۀ مکتب وحی و توحید و انسانِ کامل

 • نج‌البلاغه تبلور اندیشۀ بزرگ‌انسان الهی، برترین الگوی تربیت‌یافتۀ مکتب وحی و توحید و انسانِ کامل

 • مجموعه شماره یک

  زن از منظر قرآن-زن از منظر قرآن کریم

  زن و مرد- بررسی جایگاه و ارتباطات زن و مرد

 • مجموعه بیان3 حاوی 144 DVD در 6 آلبوم، دور سوم تفسیر کامل قرآن کریم است که به‌صورت تصویری به‌همراه

 • پرتویی از روایات غدیر


  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1397
  • شابک:
   978-600-99784-7-2

   انتشارات:
 • آیه‌ای که محرمات الهی را بیان می کند چه ارتباطی با ولایت دارد؟
  اکمال دین و اتمام نعمت چه

 • چگونه مسئله ولایت از آیه تبلیغ فهمیده می شود؟
  چه نکته ای هم سنگ تمام رسالت پیامبر (ص) است


 • ولی در آیه ولایت به چه معناست؟ / دادن انگشتر در نماز به حضور قلب چه سازگاری‌ای دارد؟