• تـازه هـا
 • آموزش قرآن
 • پربازدید

زمینه‌های مشترک همکاری ایران و تاتارستان/ استقبال

اقبالی در دیدار هیئت اعزامی جهاد دانشگاهی به قازان، با

بیشتر...

تأثیر مفاهیم قرآن در تمام لحظات زندگی افراد جاری

چگونه خدا را با بت ها قرین مى سازید؟

شرح آیات 33 و 34 سوره مبارکه رعد

33 أَفَمَنْ هُوَ قَائِمٌ

بیشتر...

تأکید رهبر انقلاب بر فهم ترجمه قرآن/ «هر چه تلاوت

در بخشی از کتاب «عهد مشترک» که دربرگیرنده مستندات قرآنی

بیشتر...

طول امل و تذکر مرگ،آیت الله شجاعی-تاریخ

دریافت فایل صوتی

حجم: 4 MB

زمان: 26:37 دقیقه

بیشتر...

آمار بازدید

-
بازدید امروز
بازدید دیروز
کل بازدیدها
28765
52438
133905666
امروز یکشنبه, 05 تیر 1401
اوقات شرعی

درخواست پاداش‏ هاى ویژه براى والدین

صحیفه سجادیه - دعای شماره ۲۴ - فراز ۲

وَ اخْصُصِ اللَّهُمَّ وَالِدَيَّ بِالْكَرَامَةِ لَدَيْكَ، وَ الصَّلَاةِ مِنْكَ، يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ.

و پدر و مادر مرا- بار خدایا- به گرامى داشتن نزد خود و احسان و نیکى از جانب خویش برترى بخش، اى بخشنده‏ترین بخشندگان.

صحیفه سجادیه - دعای شماره ۲۴ - فراز ۳

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ أَلْهِمْنِي عِلْمَ مَا يَجِبُ لَهُمَا عَلَيَّ إِلْهَاماً، وَ اجْمَعْ لِي عِلْمَ ذَلِكَ كُلِّهِ تَمَاماً، ثُمَّ اسْتَعْمِلْنِي بِمَا تُلْهِمُنِي مِنْهُ، وَ وَفِّقْنِي لِلنُّفُوذِ فِيما تُبَصِّرُنِي مِنْ عِلْمِهِ حَتَّى لَا يَفُوتَنِي اسْتِعْمَالُ شَيْ‏ءٍ عَلَّمْتَنِيهِ، وَ لَا تَثْقُلَ أَرْكَانِي عَنِ الْحَفُوفِ فِيما أَلْهَمْتَنِيهِ.

بار خدایا بر محمد و آل او درود فرست، و دانستن آنچه درباره‏ ى ایشان بر من واجب است به من الهام نما و در دلم انداز، و آموختن همه ‏ى آن واجبات را بى‏ کم و کاست برایم فراهم آور، سپس مرا به آنچه که به من الهام مى ‏نمائى وادار، و براى انجام در آنچه به دانستن آن بینایم مى سازى توفیقم ده، تا بجا آوردن چیزى از آنچه مرا به آن دانا گردانیده‏ اى از من فوت نگردد، و اندامم از خدمت در آنچه به من الهام نموده ‏اى سنگین نشود (سست نگشته بازنماند، چون حقوق پدر و مادر در زندگى و پس از مرگشان بر فرزند بیش از آنست که انسان آن را دریابد از این رو امام علیه ‏السلام از خداوند سبحان درخواست مى‏ نماید که آنها را به او الهام فرماید و به انجام آن موفق سازد، ابى‏ ولاد حناط گفته: از حضرت صادق علیه ‏السلام از قول خداى عزوجل و بالوالدین احسانا «و به پدر و مادر نیکوئى نمائید» پرسیدم: این احسان و نیکوئى چیست؟ فرمود: احسان آنست که با آنها خوشرفتارى نمائى، و اگر چیزى از تو خواستند هر چند بى ‏نیاز باشند آنها را نرنجانى، آیا خداوند عزوجل نمى ‏فرماید «س 3 ى 92(: لن تنالوا البر حتى تنفقوا مما تحبون «هرگز نیکى را درنیابید تا آنکه از آنچه دوست مى‏دارید انفاق کنید» پس از آن حضرت صادق علیه ‏السلام فرمود: و اما قول خداى عزوجل: اما یبلغن عندک الکبر احدهما او کلاهما فلا تقل لهما اف و لاتنهرهما «و چنانکه یکى از آنها یا هر دو نزد تو پیر و سالخورده گردند اف مساوى: سخنى که به تنگ آمده باشى به ایشان مگو، و بانگ بر آنها مزن» اگر تو را نگران ساختند به آنها اف مگو، و اگر تو را کتک زدند بانگ بر آنان مزن، و قل لهما قولا کریما «و با ایشان نیکو سخن گو» فرمود: اگر تو را کتک زدند به ایشان بگو: خدا شما را بیامرزد، که سخن نیکوى تو باشد، و اخفض لهما جناح الذل من الرحمه «و از روى مهربانى با ایشان فروتنى نما» فرمود: چشمت را از نگاه کردن به آنها جز به مهربانى و نرمى پر مکن و صدایت را بر صداى آنها بلند مگردان و نه دستت را بر دست آنها و بر ایشان پیشى مگیر، و از آن حضرت علیه‏ السلام روایت شده: مردى نزد رسول خدا صلى الله علیه و آله آمد و گفت: من در جهاد رغبت داشته خواهان آن هستم، پیغمبر صلى الله علیه و آله فرمود: در راه خدا جهاد کن که اگر کشته شوى نزد خدا زنده بوده و روزى داده مى‏شوى، و اگر مردى پاداش تو بر خدا است، و اگر برگشتى از گناهان برگشته ‏اى چنانکه به دنیا آمده ‏اى، آن مرد گفت: یا رسول‏ الله من پدر و مادر سالخورده دارم که با من انس داشته نمى‏ خواهند به جهاد روم، رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود: با ایشان باش قسم به آنکه جان من به دست او است همدمى پدر و مادر به تو روز و شبى بهتر از یکسال جهاد است. این اخبار دلالت دارد به اینکه بیشتر حقوق پدر و مادر و نیکى به آنها را جز خدا و آنکه خدا به او آموخته نمى‏ داند).

صحیفه سجادیه - دعای شماره ۲۴ - فراز ۵

اللَّهُمَّ اجْعَلْنِي أَهَابُهُمَا هَيْبَةَ السُّلْطَانِ الْعَسُوفِ، وَ أَبَرُّهُمَا بِرَّ الْأُمِّ الرَّؤُوفِ، وَ اجْعَلْ طَاعَتِي لِوَالِدَيَّ وَ بِرِّي بِهِمَا أَقَرَّ لِعَيْنِي مِنْ رَقْدَةِ الْوَسْنَانِ، وَ أَثْلَجَ لِصَدْرِي مِنْ شَرْبَةِ الظَّمْآنِ حَتَّى أُوثِرَ عَلَى هَوَايَ هَوَاهُمَا، وَ أُقَدِّمَ عَلَى رِضَايَ رِضَاهُمَا وَ أَسْتَكْثِرَ بِرَّهُمَا بِي وَ إِنْ قَلَّ، وَ أَسْتَقِلَّ بِرِّي بِهِمَا وَ إِنْ كَثُرَ.

بار خدایا مرا چنان گردان که از پدر و مادر بترسم مانند ترسیدن از پادشاه ستمکار، و با ایشان خوشرفتارى نمایم همچون خوشرفتارى مادر مهربان، و فرمانبرى و نیکوکاریم را به آنان در نظر از خواب، خواب ‏آلوده خوشتر و در دلم از آشامیدن تشنه گواراتر گردان تا آرزوى آنها را بر آرزوى خود برگزینم، و خشنودى ایشان را بر خشنودى خویش جلو اندازم، و نیکوئیشان را درباره‏ ى خود هر چند اندک باشد بسیار شمارم، و نیکوئى خویش را درباره‏ ى آنها هر چند بسیار باشد کم بدانم (بسیار شمردن نیکوئى پدر و مادر اگر چه کم باشد براى آنست که رغبت در دوستى و فرمانبرى آنها زیاد گردد و در سپاسگزارى و قیام به حقوق آنان کوتاهى نشود).

صحیفه سجادیه - دعای شماره ۲۴ - فراز ۶

اللَّهُمَّ خَفِّضْ لَهُمَا صَوْتِي، وَ أَطِبْ لَهُمَا كَلَامِي، وَ أَلِنْ لَهُمَا عَرِيكَتِي، وَ اعْطِفْ عَلَيْهِمَا قَلْبِي، وَ صَيِّرْنِي بِهِمَا رَفِيقاً، وَ عَلَيْهِمَا شَفِيقاً.

بار خدایا صدایم را در برابر ایشان آهسته و سخنم را خوشایند و خویم را نرم نما، و دلم را بر آنها مهربان کن، و مرا به ایشان سازگار و بر آنان رحیم گردان.

صحیفه سجادیه - دعای شماره ۲۴ - فراز ۷

اللَّهُمَّ اشْكُرْ لَهُمَا تَرْبِيَتِي، وَ أَثِبْهُمَا عَلَى تَكْرِمَتِي، وَ احْفَظْ لَهُمَا مَا حَفِظَاهُ مِنِّي فِي صِغَرِي.

بار خدایا آنان را به پرورش من جزا ده و در گرامى داشتنم پاداش ده، و آنچه در کودکى از من محافظت نموده‏ اند (رنجهائى که برایم کشیده ‏اند) براى آنها نگاه دار (پاداش رنجشان را عطاء فرما. اشاره به اینکه چون فرزند نمى ‏تواند نیکى پدر و مادر را درباره‏ ى خود پاداش دهد از اینرو پاداش ایشان را از خداوند متعال خواسته).

صحیفه سجادیه - دعای شماره ۲۴ - فراز ۸

اللَّهُمَّ وَ مَا مَسَّهُمَا مِنِّي مِنْ أَذًى، أَوْ خَلَصَ إِلَيْهِمَا عَنِّي مِنْ مَكْرُوهٍ، أَوْ ضَاعَ قِبَلِي لَهُمَا مِنْ حَقٍّ فَاجْعَلْهُ حِطَّةً لِذُنُوبِهِمَا، وَ عُلُوّاً فِي دَرَجَاتِهِمَا، وَ زِيَادَةً فِي حَسَنَاتِهِمَا، يَا مُبَدِّلَ السَّيِّئَاتِ بِأَضْعَافِهَا مِنَ الْحَسَنَاتِ.

بار خدایا و آزارى که از من به ایشان رسیده یا ناپسندى که از من به آنان رخ داده یا حقى که براى آنها نزد من تباه گشته آن را سبب ریختن گناهان و بلندى درجات و مقامها و فزونى حسنات و نیکی هاشان قرار ده (توجیه اعتراف معصومین علیهم‏ السلام به گناهان و آمرزش خواستن از آنها در شرح دعاى دوازدهم گذشت) اى برگرداننده‏ ى بدیها به چندین برابرش از خوبیها (این جمله در آخر دعاى دوم شرح داده شد).

صحیفه سجادیه - دعای شماره ۲۴ - فراز ۹

اللَّهُمَّ وَ مَا تَعَدَّيَا عَلَيَّ فِيهِ مِنْ قَوْلٍ، أَوْ أَسْرَفَا عَلَيَّ فِيهِ مِنْ فِعْلٍ، أَوْ ضَيَّعَاهُ لِي مِنْ حَقٍّ، أَوْ قَصَّرَا بِي عَنْهُ مِنْ وَاجِبٍ فَقَدْ وَهَبْتُهُ لَهُمَا، وَ جُدْتُ بِهِ عَلَيْهِمَا، وَ رَغِبْتُ إِلَيْكَ فِي وَضْعِ تَبِعَتِهِ عَنْهُمَا، فَإِنِّي لَا أَتَّهِمُهُمَا عَلَى نَفْسِي، وَ لَا أَسْتَبْطِئُهُمَا فِي بِرِّي، وَ لَا أَكْرَهُ مَا تَوَلَّيَاهُ مِنْ أَمْرِي يَا رَبِّ.

بار خدایا آنچه پدر و مادر در گفتار با من تعدى نموده اند (سخنان ناروائى گفته ‏اند) یا در کردار درباره ‏ى من بیجا رفتار کرده ‏اند (به شایستگى مرا تربیت و پرورش ننموده‏ اند) یا حق مرا تباه ساخته ‏اند یا از آنچه واجب است (وظیفه ‏ى ایشان بوده که آن را انجام دهند) درباره‏ ى من کوتاهى کرده ‏اند من آن را به آنان بخشیدم و آن را وسیله‏ ى احسان بر ایشان گردانیدم، و از تو خواهانم که وبال و گرفتارى آن را از ایشان بردارى (آنان را به گفتار و کردار بیجا و تضییع حق و انجام ندادن وظیفه درباره‏ ى من به کیفر نرسانى) زیرا من درباره ‏ى خود به ایشان گمان بد نمى ‏برم، آنان را در مهربانى به خویش سهل ‏انگار نمى‏دانم، و از آنچه درباره ‏ام نموده ‏اند کراهت نداشته دلگیر نیستم، اى پروردگارم.

صحیفه سجادیه - دعای شماره ۲۴ - فراز ۱۰

فَهُمَا أَوْجَبُ حَقّاً عَلَيَّ، وَ أَقْدَمُ إِحْسَاناً إِلَيَّ، وَ أَعْظَمُ مِنَّةً لَدَيَّ مِنْ أَنْ أُقَاصَّهُمَا بِعَدْلٍ، أَوْ أُجَازِيَهُمَا عَلَى مِثْلٍ، أَيْنَ إِذاً يَا إِلَهِي طُولُ شُغْلِهِمَا بِتَرْبِيَتِي؟ وَ أَيْنَ شِدَّةُ تَعَبِهِمَا فِي حِرَاسَتِي؟ وَ أَيْنَ إِقْتَارُهُمَا عَلَى أَنْفُسِهِمَا لِلتَّوْسِعَةِ عَلَيَّ؟

زیرا حق ایشان بر من واجبتر و نیکیشان به من دیرینتر و نعمتشان نزد من بزرگتر از آنست که آنها را به عدل و داد قصاص نموده گروگیرى کنم، یا مانند آنچه نموده ‏اند رفتار نمایم (و اگر چنین کنم پس) در این هنگام- اى خداى من- بسیارى کار ایشان براى پرورش من چه شد؟! و سختى رنجشان در پاس داشتنم کو؟ و تنگى (گرفتارى) که براى گشایش (آسایش) بر من به خود هموار نموده ‏اند کجا است؟

صحیفه سجادیه - دعای شماره ۲۴ - فراز ۱۱

هَيْهَاتَ مَا يَسْتَوْفِيَانِ مِنِّي حَقَّهُمَا، وَ لَا أُدْرِكُ مَا يَجِبُ عَلَيَّ لَهُمَا، وَ لَا أَنَا بِقَاضٍ وَظِيفَةَ خِدْمَتِهِمَا، فَصَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ أَعِنِّي يَا خَيْرَ مَنِ اسْتُعِينَ بِهِ، وَ وَفِّقْنِي يَا أَهْدَى مَنْ رُغِبَ إِلَيْهِ، وَ لَا تَجْعَلْنِي فِي أَهْلِ الْعُقُوقِ لِلْآبَاءِ وَ الْأُمَّهَاتِ يَوْمَ تُجْزَى كُلُّ نَفْسٍ بِمَا كَسَبَتْ وَ هُمْ لَا يُظْلَمُونَ.

چه بسیار دور است (شگفتا) ایشان نمى‏ توانند حق خود را از من به درستى بگیرند (زیرا حقوق آنها بسیار و بیش از آنست که بتوانند همه ‏ى آنها را بستانند) و من نمى‏توانم آنچه (حقوقى) که براى آنها بر من واجب است دریابم، و شرط خدمت و چاکرى آنان را بجا آورم، پس بر محمد و آل او درود فرست، و مرا (در انجام وظیفه) یارى کن اى بهترین کسى که از او یارى مى‏خواهند، و توفیقم ده اى راهنماینده ‏تر کسى که به او رومى‏ آورند، و مرا روزى (قیامت) که هر نفسى به آنچه کرده جزا داده مى‏شود در حالى که به آنها ستم نمى‏شود در جرگه‏ ى کسانى که با پدران و مادران بدرفتارى کرده و آنها را آزرده ‏اند قرار مده (حضرت امام محمد باقر علیه‏ السلام فرموده: خداوند عزوجل براى بنده در سه چیز رخصت قرار نداده «آنها را آسان نشمرده»: اداى امانت و سپرده به نیکوکار و بدکار، و وفاى به عهد و پیمان براى نیکوکار و بدکار، و نیکى به پدر و مادر نیکوکار باشند یا بدکردار. و از زهرى روایت شده که گفته: على بن الحسین علیهما السلام با مادرش طعام نمى‏ خورد، و به مادر خود خوشرفتارترین مردم بود، از آن حضرت سبب طعام نخوردن با مادر را پرسیدند؟ فرمود: مى‏ترسم با مادر طعام خورم و چشم او به چیزى از خوردنى سبقت گیرد و من ندانسته آن را بخورم پس عاق او گردم. سید نعمت الله جزائرى- علیه الرحمه- در شرح خود بر صحیفه پس از نقل این روایت مى‏ نویسد: مراد از مادر آن حضرت علیه ‏السلام در اینجا پرورش‏ دهنده‏ ى آن حضرت است که کنیز امام حسین علیه ‏السلام بوده، و اما مادر حقیقى آن بزرگوار چنانکه صدوق- رحمه الله- از حضرت رضا علیه‏ السلام روایت نموده هنگام زائیدن از دنیا رفته، پس امام حسین علیه ‏السلام او را به کنیزى سپرد، و آن حضرت او را مادر مى‏خواند، و گفته شده: که مادر آن حضرت علیهما السلام در واقعه کربلا خود را در فرات انداخت از جهت اینکه صبرش تمام گشته یا از اسیرى مى‏ترسید، زیرا او از دختران پادشاهان عجم بود و از یزید گمان مى‏برد دشمنى سختى را که بین پادشاهان عرب و عجم بود، و گفته شده: سیدالساجدین علیه‏ السلام چون آنچه در آن بیابان بسرشان آمده دید براى مادر خود ترسید به آنچه که مادرش بر نفس خویش مى‏ترسید پس او را بر شتر یا اسبى سوار کرده و روانه ساخت و معلوم نشد به کجا رفت، و گفته شده: او را به کوهى در خراسان برد و در آنجا مرد، و آن کوه «که از سلسله‏ ى جبال خراسان است» الان بین مردم طهران معروف است که آن را زیارت مى‏کنند و به آن تبرک مى‏ جویند، و براى این گفتار از اخبار شواهدیست، خلاصه مادر حقیقى آن حضرت پس از واقعه‏ ى کربلا دیده نشده است، و آنچه روایت شده که آن حضرت علیه ‏السلام چون از شام برگشت مادرش را به مولى و غلام خود شوهر داد، مراد از مادر پرورش ‏دهنده‏ ى آن بزرگوار بود، نه مادر حقیقى او چنانکه بسیارى از دانشمندان گمان کرده ‏اند، زیرا پذیرفتنى نیست که دختر یزدجرد پادشاه عجم هنگامى که خواستند او را شوهر دهند به کسى جز حسین علیه‏ السلام تن نداد چگونه بعد از او به یکى از موالى و غلامان تن مى‏دهد؟! و نیز حمل مولى بر عبد و غلام غلط و نادرست است، زیرا مولى در اینجا به معنى محب و دوست است که از شیعیان باشد، و چون این مطلب را تحقیق و تصدیق نمودى بدان که از پیغمبر صلى الله علیه و آله رسیده: مردى به آن حضرت گفت: یا رسول‏ الله کیست سزاوارترین مردم به خوشرفتارى و آمیزش من با او؟ فرمود: مادرت، گفت: پس از او کیست؟ فرمود: مادرت، گفت: پس از او کیست؟ فرمود پدرت. مادر را دوبار بیان فرمود، و در روایت دیگر سه بار بیان کرده، و بعضى علماء گفته ‏اند: گفتار پیغمبر صلى الله علیه و آله دلیل است بر اینکه دو ثلث مال فرزند براى مادر است بنا به روایت یکم یا سه چهار آن بنا به روایت دوم، و براى پدر سه یک است یا چهار یک، و آیات و اخبار که زیادى حق مادر را بر پدر بیان مى‏کند بسیار است، و این منافات با اختصاص پدر براى ولایت و سرپرستى فرزند ندارد، زیرا قیام به آن از جمله‏ ى چیزهائى است که مناسب مردان است).

محتوای بیشتر در این بخش: « بارخدایا از مصائب من آگاهی

احسن الحدیث در شبکه های اجتماعی    aparat telegram instagram whatsapp 300x300 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری

 • تفسیر مشکات(1)

  مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است:

 • پیامبر مکرم اسلام (ص) فرمودند:
  «اَفْضَلُ الْعِبادَةِ اِنْتِظارُ الْفَرَجِ»
  با فضیلت‌ترین عبادت،

 • گفتارهایی درباره امامت امام علی علیه السلام

  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1398
  • شابک:
 • نگاهی به ارتباط فرزندان با پدر و مادر

 • نهج‌البلاغه تبلور اندیشۀ بزرگ‌انسان الهی، برترین الگوی تربیت‌یافتۀ مکتب وحی و توحید و انسانِ کامل

 • نج‌البلاغه تبلور اندیشۀ بزرگ‌انسان الهی، برترین الگوی تربیت‌یافتۀ مکتب وحی و توحید و انسانِ کامل

 • مجموعه شماره یک

  زن از منظر قرآن-زن از منظر قرآن کریم

  زن و مرد- بررسی جایگاه و ارتباطات زن و مرد

 • مجموعه بیان3 حاوی 144 DVD در 6 آلبوم، دور سوم تفسیر کامل قرآن کریم است که به‌صورت تصویری به‌همراه

 • پرتویی از روایات غدیر


  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1397
  • شابک:
   978-600-99784-7-2

   انتشارات:
 • آیه‌ای که محرمات الهی را بیان می کند چه ارتباطی با ولایت دارد؟
  اکمال دین و اتمام نعمت چه

 • چگونه مسئله ولایت از آیه تبلیغ فهمیده می شود؟
  چه نکته ای هم سنگ تمام رسالت پیامبر (ص) است


 • ولی در آیه ولایت به چه معناست؟ / دادن انگشتر در نماز به حضور قلب چه سازگاری‌ای دارد؟