احسن الحدیث

اهل بیت(ع)؛ ریشه خوبی‌ها و نیکی‌ها شاخه‌های آن هستند/حب محبوب خدا، حب خداست

حجت‌الاسلام والمسلمین حسین انصاریان با استناد به روایتی از امام صادق(ع) بیان کرد: اهل بیت(ع) ریشه هر خیری هستند و شاخ و برگ آن نیز نیکی است و بخشی از آن نیکی هم توحید است. مرد و زنی که به این منابع عظیم یعنی اهل بیت(ع) اتصال قلبی، فکری، روحی و عملی داشته باشند، محبوب خدا می‌شوند.

به گزارش ایکنا؛ مراسم عزاداری امام حسین(ع)، صبح امروز ۱۶ مهرماه با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین حسین انصاریان در حسینه هدایت تهران برگزار شد.

وی در ابتدا با اشاره به روایتی که در این جلسات بدان پرداخته، بیان کرد: در روایت مورد سخن که در سه کتاب روایت شده، قدیمی‌ترین آن امالی شیخ طوسی است، کتاب بعد کنزالفوائد است و کتاب بعدی نیز بحارالانوار است، پیامبر(ص) می‌فرمایند هنگامی که خداوند به عبد محبت بورزد هشت خصلت را به او عنایت می‌کند.
انصاریان تصریح کرد: به ترتیبی که بیان فرمودند، نخستین خصلت چشم‌پوشی از محارم است؛ عبد حالی پیدا می‌کند و به اراده‌ای دست می‌یابد از برکت آن محبت خدا که از حرام‌های الهی چشم می‌پوشد، پا به طرف حرام‌ها برنمی‌دارد، گویی قدم او به آن سو حرکت نمی‌کند.
وی بیان کرد: بی‌تردید ظهور ارزش‌ها با اتصال به منابع نور، دنیا و آخرت انسان را آباد می‌کند و سعادت امروز و فردا را برای انسان رقم می‌زند، اتصال به منابع ظلمت نیز شقاوت دنیا و آخرت را رقم می‌زند و انسان را تبدیل به پست‌ترین پست‌ها می‌کند.
انصاریان با اشاره به روایتی از امام صادق(ع) بیان کرد: متن روایت به این صورت است که امام صادق(ع) فرمود: «ما اهل بیت(ع) ریشه همه خوبی‌ها هستیم»، این همان است که قرآن با لغت «وَ يُطَهِّرَكُمْ تَطْهِيراً» فرموده است؛ ریشه همه خوبی‌ها مسئله عجیبی است، نفرمود خود خوبی‌ها، خوبی‌‌ها آمدنی و رفتنی هستند. در طول تاریخ بدها خوب شدند و برعکس اما ریشه همیشه ریشه است. قرآن مجید در مورد ریشه یک نکته جالبی دارد و می‌گوید یک حقیقت ثابت است و تغییر نمی‌کند؛ می‌فرماید: «أَصلُها ثابِتٌ»، حضرت فرمود ما ریشه هر خیری هستیم.
وی تصریح کرد: کار ریشه رویاندن است و این ریشه تا عالم هست خیر می‌رویاند و هیچ حادثه‌ای نمی‌تواند این ریشه را بکند یا تغییر دهد. این ریشه الهی و ثابت است، فرمود ما ریشه هر خیری هستیم، اما شاخه‌های ما که از ریشه وجود ما رشد می‌کند و آشکار می‌شود این است که فرمود از شاخه‌های ما همه نیکی‌ها در این عالم به وجود می‌آید.
این استاد اخلاق با بیان اینکه امام صادق(ع) برخی از این نیکی‌ها را در این روایت توضیح می‌دهند، گفت: ایشان فرمودند بخشی از این نیکی توحید است، توحید به معنای یکتا دانستن محبوب است، در شعار انبیا که می‌گویند: «لا اله الا الله» اله به معنای معبود است؛ یعنی آن که پرستیده می‌شود. آنها میلیون‌ها معبود ساختند و انسان بی‌معرفت هم قبول کرد و پرستید و دنیا و آخرتش را نیز به باد داد.
وی در ادامه افزود: این معبودان با جمله «لا اله» همه باطل هستند و شما هم اگر از آنها اطاعت کنید، باطل می‌شوید و از بین می‌روید و دنیای شما نیز پر از فساد می‌شود. توحید یعنی اعتقاد به معبود یکتا؛ یعنی من برای عبادت کردن جز یک نفر را که وجود مقدس خداست، قبول ندارم و تمام معبودان را از منظر اعتقادی دفع کردم و یک معبود حق را انتخاب کردم. البته توحید هزینه هم داشته است، آن کسی که اهل توحید بوده، زندان رفته و به شهادت هم رسیده است. اهل بیت(ع) شاعر والایی به نام کمیت بن زیاد اسدی داشتند، این شاعر زبانش تبلیغ قرآن و توحید بود و دستگاه بنی‌امیه تحمل او را نداشتند، چون اهل توحید بود و حاضر به تسلیم شدن در مقابل بنی‌امیه نبود.
انصاریان بیان کرد: اهل بیت(ع) ریشه هر خیری هستند و شاخ و برگ آن نیز نیکی است و بخشی از آن نیکی هم توحید است. مرد و زنی که به این منابع عظیم یعنی اهل بیت(ع) اتصال قلبی و فکری، روحی و عملی داشته باشند، محبوب خدا می‌شوند. اگر کسی از روی اعتقاد و عمل به آنها اتصال یابد محبوب خدا می‌شود. یک شعری در این کتب قدیمی آمده است که از قول مجنون نقل شده که من این دیوار را خیلی دوست دارم، می‌گویند این دیوار خشت و گل است و چیزی برای دوست داشتن ندارد اما مجنون گفت من عاشق خشت و گل نیستم از این جهت عاشقش هستم که دیوار خانه لیلی است؛ وقتی اهل بیت(ع) محبوب‌ترین محبوبان خدا باشند و ما اتصال به آنها پیدا کنیم، می‌شود محبوب خدا نشویم؟
وی در ادامه به روایت دیگری اشاره کرد که خداوند عاشق کسی است که امام حسین(ع) را دوست داشته باشد و گفت: مگر می‌شود یک درخت در این عالم تحت عنوان شجره طیبه باشد و ریشه‌اش اهل بیت(ع) باشند و شاخه‌های آن شیعیان باشند و از آن جدا باشند. وقتی این درخت وارد قیامت شود شاخه‌ها نیز وارد می‌شوند. روایت دیگری داریم که امام معصوم(ع) فرمود خداوند از اضافه گل و طینت ما خلق شده‌اند که این خاک اضافه با آب عشق ائمه(ع) در هم آمیخته است.
انصاریان در پایان بیان کرد: عجیب است که پیامبر(ص) می‌فرماید: زمینی که شیعیان علی(ع) روی آن می‌نشینند آن زمین هم محبوب خداوند است و خدا به آن زمین هم نظر دارد، اما در اینجا استفاده‌ای از این روایت می‌کنم و می‌گویم آن زمینی که بعدها ما را دفن می‌کنند طبق این روایت محبوب خدا نیست؟ آن زمین از زمین‌های دوزخ است؟ ابدا؛ آن زمین به هیچ وجه شیعه را زجر نمی‌دهد. آن زمین هم محبوب خدا است. «حب محبوب خدا، حب خداست؛ این محبت از محبت‌ها جدا است».
............................
منبع

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری

 • مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

 • پرتویی از روایات غدیر


  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1397
  • شابک:
   978-600-99784-7-2

   انتشارات:
 • آیه‌ای که محرمات الهی را بیان می کند چه ارتباطی با ولایت دارد؟
  اکمال دین و اتمام نعمت چه

 • چگونه مسئله ولایت از آیه تبلیغ فهمیده می شود؟
  چه نکته ای هم سنگ تمام رسالت پیامبر (ص) است


 • ولی در آیه ولایت به چه معناست؟ / دادن انگشتر در نماز به حضور قلب چه سازگاری‌ای دارد؟


  • چگونه آیه وضو شکل وضو گرفتن را بیان می کند؟
   دلیل اختلاف وضوی شیعیان و اهل سنت در چیست؟


  • مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

  • از آنجا که ساختار صحيفۀ سجاديه و شيوۀ امام زين‌العابدين(ع) در اين کتاب شريف، بر محور دعا

  • مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

  • پيامبر عظيم‌الشأن اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله نه فوق بشر، بلکه بشرِ برتر است؛ يعني انساني است که خود

  • مروری بر آیات شفاعت

   قیمت:5,000
   انتشار:1396
   شابک : 978-600-99784-1-0 انتشارات
  • سیمای یتیم در قرآن
   قیمت:8,000
   انتشار:1396
   شابک : 978-600-99744-0-3 انتشارات بیان
  • ممهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

  • عید غدیر 1395

   قیمت:3,000
   انتشار:1395
   (1) جلسه
   تصویری
  • شرح دعای 42 صحیفه سجادیه

   قیمت:13,500
   انتشار:1396
   شابک : 978-964-8472-94-3
  • مجموعه «آیه‌ها» تلاشی است برای تبیین و شفاف‌سازی گزاره‌هایی از قرآن که ممکن است در نگاه ساده و

  • ...آنچه تا کنون از خُمکدۀ سخنان علی بن ابی‌طالب علیه‌السلام نوشیدیم نشان می‌هد که در نگاه این

  •  استاد مفسر محمد علی انصاری،شارح این تراث علوی،نزدیک به سی سال از عمربا برکت خود را قرین وحی الهی

  • شخصیت با عظمت امام صادق (ع) در اذهان شیعیان با لقب "رئیس مذهب شیعه" پیوندی همیشگی خورده است.

   این

  • مجموعه «آیه‌ها» تلاشی است برای تبیین و شفاف‌سازی گزاره‌هایی از قرآن که ممکن است در نگاه ساده و

  • اندوه نامه

   خطبه سوم از مشهورترین و با اهمیت‌ترین خطب نهج البلاغه و به نام شقشقیه مشهور است

   80.000

  • فروغ حکمت

   شرح نهج البلاغه، جلد اول (خطبه های 3-1)، بهار 95

   35000 تومان

    

  • تفسیر موضوعی

   سیمای پیامبر(ص) در قرآن، تفسیر آیاتی است که در قرآن کریم درباره پیامبر رحمت آمده و

  • گفتارهای ویژه

   به بیان دیدگاه های حضرت درباره حقوق متقابل مردم و حاکمیت در نهج البلاغه می پردازد.