احسن الحدیث

قرآن گنج بزرگی است در ایام نوروز با قرآن بیشتر مانوس باشید

حجت الاسلام والمسلمین صدیقی گفت: در ایام نوروز با قرآن مانوس باشید، قرآن گنجی بسیار بزرگ است که وقتی با گوشت و خون انسان آمیخته شود او را از یاوه گویی بازمی‌دارد.

به گزارش خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام والمسلمین​ «کاظم صدیقی» امروز در جلسه درس اخلاق که در حوزه علمیه امام خمینی(ره) برگزار شد، گفت: ماه رجب ایام خاص است که انسان می‌تواند با رعایت اعمال خاص این ماه با شرایط بهتری وارد ضیافت الهی ماه رمضان شود و در زمره مهمانانی باشد که از خود دست شسته است.

امام جمعه موقت تهران افزود: آیت الله محقق اصفهانی از نوابغ اعصار و قرون هر روز 1000 بار سوره قدر را می‌خوانند، در ماه رمضان از اول رمضان تا شب قدر هر شب 1000 بار کسی سوره قدر بخواند یکی از طرق معرفت نسب به حضرت زهرا(س) همان مفهوم شب قدر مداومت بر خواندن سوره قدر است.

حجت الاسلام والمسلمین صدیقی بیان کرد: سید ابن طاووس می‌فرمایند برای درک شب قدر باید یک سال از قبل آغاز کرد اگر یک سال از انسان گناه سرنزد شب قدر آن سال به گنج بزرگی نائل می‌شود.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه وجود نازنین حضرت خاتم(ص) فرمودند بیتوته من نزد خداوند است، عنوان کرد: حضرت از مقربان است تنزل ایشان از عرش الهی به عالم ملک سبب نزول ایشان نشده است بلکه نور ایشان همه را پوشش داده که دیگران هم به بالا بروند.

وی با بیان اینکه شهود شهدا عند ربهم یرزقون است، اظهار کرد: وجود پیامبر(ص) همواره از محضر حق ارتزاق می‌کردند خوراک ایشان قرآن و مراتبی است که ما به آن حتی لحظه‌ای راه نداریم. مهمانی رمضان چنین حقیقی است.

حجت الاسلام والمسلمین صدیقی با بیان اینکه در ماه رمضان باید همه کارهای ما برای خداوند باشد، ابراز کرد: در اینکه کار برای خدا انجام می‌شود خود را کاره ای ندانیم بلکه ایشان سفره ای پهن کرده که توفیق قرائت قرآن تعلیم و تعلم می دهد ما شر خود را از خود دور کنیم در روزه و نماز شب مراقب باشیم که شیطان نفس بر ما غلبه نکند و مغرور نشویم.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه پیش از هر کاری تفکر قربة الی الله داشته باشیم، گفت: خداوند دستور داده به آثار رحمت الهی توجه و از روی محبت و حب الی الله نگاه کنید؛ روی دل را برگردانید از صدر تا قیامت با دشمنان خدا و پیامبر(ص) دشمن باشید.

وی با بیان اینکه انسان هر جا در حقانیت ائمه معصومین(ع) شک کند سقوط خواهد کرد، خاطرنشان کرد: به میزان گرایش به یک سکولار و لیبرال انسان از خداوند دور می‌شود ما آمدیم بنده باشیم آزادی‌های حیوانی شرک است.

حجت الاسلام والمسلمین صدیقی با بیان اینکه بی‌دینی آتشی است که وارد وجود انسان می‌شود و شخص را عذاب می‌دهد، عنوان کرد: باید خود را بنده خدا بدانیم برای غربت امام زمان(عج) دلمان بسوزد، باید با سخنان علمی اطرافیان غافل را بیدار کنیم بدون اینکه مجادله کرده باشیم.

وی افزود: وقتی محبت و ایثار صورت گرفت امر به معروف و نهی از منکر دشمنی ایجاد نمی‌کند، پیامبر(ص) همواره با مخالفان خود مهربانی و محبت می‌کردند و با همین شیوه آنان را به دین اسلام مشرف می‌کردند، اقوام، دوستان و آشنایان هم هرگاه از شما محبت و مهربانی ببینند دین اسلام را ستایش می‌کنند.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه هرچه مقام و منزلت ما بالا می‌رود باید تواضع ما بیشتر شود؛ ابراز کرد: ما خود را در محضر خدای بزرگ مشاهده کنیم و خود را کوچک ببینیم، هر کس بخواهد لباس بزرگی خدا را بر تن خود بپوشد ذلیل خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین صدیقی با بیان اینکه ما باید چهره و آینه الهی باشیم، گفت: انسان بنده‌ای در ملک خداوند است؛ در ایام عید مراقب اخلاق و رفتار خود باشید چشم، زبان و گوش خود را پاک نگه دارید. تا می‌توانید احسان کنید هر چه در توان دارید خود را وقف خدا کنید و تا او را راضی کنید.

وی با بیان اینکه خود آزار، خانواده ‌آزار و دیگرآزار نباشیم، ابراز کرد: کسی که بنا دارد مقدسات را از بین ببرد ما هم همچون قرآن از آنان برائت می‌جوییم.

امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: رضای الهی در بیان حق است، در ایام نوروز با قرآن مانوس باشید، قرآن گنجی بسیار بزرگ است که وقتی با گوشت و خون انسان آمیخته شود او را از یاوه گویی بازمی‌دارد. در زندگی طلبگی خود برای حضرت صاحب‌الزمان(عج) یک زمانی را قرار دهید که برای ایشان قدمی برداشته باشید.
............................
منبع

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری

 • تفسیر مشکات(1)

  مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است:

 • پیامبر مکرم اسلام (ص) فرمودند:
  «اَفْضَلُ الْعِبادَةِ اِنْتِظارُ الْفَرَجِ»
  با فضیلت‌ترین عبادت،

 • گفتارهایی درباره امامت امام علی علیه السلام

  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1398
  • شابک:
 • نگاهی به ارتباط فرزندان با پدر و مادر

 • نهج‌البلاغه تبلور اندیشۀ بزرگ‌انسان الهی، برترین الگوی تربیت‌یافتۀ مکتب وحی و توحید و انسانِ کامل

 • نج‌البلاغه تبلور اندیشۀ بزرگ‌انسان الهی، برترین الگوی تربیت‌یافتۀ مکتب وحی و توحید و انسانِ کامل

 • مجموعه شماره یک

  زن از منظر قرآن-زن از منظر قرآن کریم

  زن و مرد- بررسی جایگاه و ارتباطات زن و مرد

 • مجموعه بیان3 حاوی 144 DVD در 6 آلبوم، دور سوم تفسیر کامل قرآن کریم است که به‌صورت تصویری به‌همراه

 • پرتویی از روایات غدیر


  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1397
  • شابک:
   978-600-99784-7-2

   انتشارات:
 • آیه‌ای که محرمات الهی را بیان می کند چه ارتباطی با ولایت دارد؟
  اکمال دین و اتمام نعمت چه

 • چگونه مسئله ولایت از آیه تبلیغ فهمیده می شود؟
  چه نکته ای هم سنگ تمام رسالت پیامبر (ص) است


 • ولی در آیه ولایت به چه معناست؟ / دادن انگشتر در نماز به حضور قلب چه سازگاری‌ای دارد؟