احسن الحدیث

مکان‌یابی ۳ هزار مؤسسه قرآنی در سراسر کشور

معاون امور مؤسسات قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به اپلیکیشن مکان‌یاب مؤسسات قرآنی اشاره و اظهار کرد: در این نرم‌افزار که قابلیت نصب بر روی گوشی‌های اندروید را دارد، امکان جست‌وجو بر اساس نام مؤسسه، استان و شهر هست.

به گزارش ایکنا؛ اپلیکیشن مکان‌یاب مؤسسات قرآنی امسال در حاشیه‌ برنامه‌های بخش مؤسسات بیست و هفتمین دوره نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم به سفارش معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طراحی شد و هم‌اکنون نسخه اندروید این برنامه از طریق کافه‌بازار و گوگل‌پلی برای گوشی‌های اندروید قابل بهره‌برداری است. 
حمیدرضا شیخ‌ویسی، معاون امور مؤسسات قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در گفت‌وگو با ایکنا گفت: این اپلیکیشن پس از نصب بر روی گوشی‌های اندروید، قابلیت به نمایش گذاردن مؤسسات و تشکل‌های قرآنی استان مربوطه و منطقه و محله مورد نظر را دارد. 
وی با تأکید بر اینکه در هر استان، مؤسسات همان شهر و منطقه نمایش داده می‌شود، بیان کرد: در این نرم‌افزار امکان جست‌وجو براساس نام مؤسسه، استان و شهر وجود دارد و متقاضی می‌تواند اسامی مؤسسات دارای مجوز هر منطقه را دریافت کند. 
شیخ ویسی با اشاره به اینکه مجموعه تشکل‌های حاضر در این اپلیکیشن اعم از مؤسسات دارای مجوز از تبلیغات اسلامی و فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند، درباره نحوه به‌روزرسانی این مؤسسات اضافه کرد: طی توافقی که با شرکت پشتیبان این اپلیکیشن انجام شده است، مقرر شد تا هر چند ماه یک بار امکان به‌روزرسانی اطلاعات مؤسسات اعم از شماره تماس و نشانی آنها فراهم باشد. 
معاون امور مؤسسات قرآن و عترت ارشاد افزود: لوکیشن نشانی مؤسسات قرآنی در پایگاه اینترنتی آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن، قرار دارد. این امکانی است که از سوی معاونت در اختیار مدیران مؤسسات قرار داده شده تا با فعال کردن آن بتوانند نشانی مؤسسه را در این پایگاه اینترنتی بارگذاری کنند و در صورتی که مؤسسه به مکان جدیدی منتقل شد، می‌توانند نشانی آن را اصلاح کنند تا شماره تماس و موقعیت مؤسسه به‌روزرسانی شود و نشانی مؤسساتی که در اپلیکیشن نمایش داده می‌شود از به‌روزرسانی آخرتبعیت می‌کند. 
شیخ‌ویسی درباره ملاک مؤسساتی که در این اپلیکیشن هستند، بیان کرد: ملاک قرارگیری بیش از سه هزار مؤسسه قرآنی در این اپلکیشن، حضورشان در آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن ادوار گذشته بوده است.
معاون امور مؤسسات قرآن و عترت ارشاد تصریح کرد: مدیران مؤسسات برای تکمیل اطلاعات می‌توانند طی ایام هفته و در ساعات اداری با شماره ۶۱۹۰۵ داخلی ۳۱۴ و ۵۰۷ تماس بگیرند. همچنین علاوه بر دریافت اپلیکیشن از برنامه‌های گفته شده، این برنامه از طریق پایگاه اینترنتی معاونت به نشانی https://qia.farhang.gov.ir/fa/home قابل دریافت است. 
یادآور می‌شود، متقاضیان با دانلود این نرم‌افزار می‌توانند با تعیین فاصله‌ مؤسسه قرآنی با موقعیت فعلی‌اش، به نزدیکترین مؤسسه موجود همراه با اطلاعات دقیق چون عنوان مؤسسه، نوع و شماره مجوز، عنوان مدیریت آن، استان، شماره تلفن و نشانی دست پیدا کند. همچنین می‌توانند موقعیت مؤسسه را در نقشه بالای صفحه نیز دنبال کنند.

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری