• تـازه هـا
  • آموزش قرآن
  • پربازدید

همواره مهمان خدا باشیم ، آیت الله جوادی آملی

دریافت فایل

حجم: 3 MB

زمان: 7 دقیقه

-------------

13

بیشتر...

آرزوهاى بى جا

شرح آیات 1 لغایت 5 سوره مبارکه حجر

1الر تِلْکَ آیاتُ

بیشتر...

خطبه صد و پنجاه و هشت، بخش اول

 

أَرْسَلَهُ عَلَى حِینِ فَتْرَة مِنَ الرُّسُلِ، وَ طُولِ

بیشتر...

جلوه هایى از درسهاى امام سجاد ( علیه السلام )

روشنترين دليل سيماى تابناك خورشيد، پرتو فروزانى است كه از

بیشتر...

محمدتقی بن محمدحسن مجلسی اصفهانی

حاج شیخ محمّدتقی مجلسی ابن میرزا محمّدحسن بن میرزا آقا بن

بیشتر...

آمار بازدید

-
بازدید امروز
بازدید دیروز
کل بازدیدها
10256
32906
137790816
امروز سه شنبه, 16 خرداد 1402
اوقات شرعی

راهکارهای نجات از جهنم براساس روایات

استاد حوزه علمیه با اشاره به کارهایی که انسان را از آتش جهنم نجات می‌دهد، گفت: براساس روایات ایمان به خدا، ولایت امیرالمؤمنین(ع)، تقوا و خویشتن‌داری از گناه و استغفار زیاد راهکارهای نجات از جهنم است.

به گزارش ایکنا از قم، به نقل از پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه(س)، حجت‌الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی در تفسیر آیات ۵۳ تا ۵۵ سوره مبارکه عنکبوت که ۲۷ فروردین‌ماه در حرم مطهر بانوی کرامت برگزار شد، با بیان اینکه برخی به پیامبر(ص) می‌گفتند اگر عذابی وجود دارد ما را عذاب کن، اظهار کرد: باید بدانیم که این عالم، عالم طبیعی است و قرار نیست که عالم با معجزه اداره شود.

وی با بیان اینکه خداوند سه جواب به افرادی که از پیامبر(ص) تقاضای عذاب و معجزه می‌کردند داده است، گفت: اول اینکه هر عذابی زمانی دارد و اگر زمان نداشت عذاب می‌آمد، دوم اینکه عذاب یک‌ مرتبه و بی‌مقدمه می‌آید و کسی از زمان آن خبر ندارد و سوم اینکه افرادی که برای عذاب عجله می‌کنند بدانند جهنم مطمئنا آنها را احاطه می‌کند و اگر چشم بینا داشته باشند در همین دنیا هم عذاب خدا را می‌بینند.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه برخی افراد لجاجت دارند و نمی‌توانند زیر بار حق بروند، افزود: پیامبر(ص) وقتی امیرالمؤمنین(ع) را در غدیر معرفی کردند، این خبر بعد از ورود حجاج به مدینه منتشر شد؛ خبر به نعمان بن حارث که از امیرالمؤمنین(ع) بغض داشت رسید و خود را به پیامبر(ص) رساند و گفت تا الان هر چه گفتی عمل کردیم ولی اینکه جانشین تعیین کردی دیگر چیست؟ پیامبر(ص) فرمودند این هم مانند بقیه دین از طرف خدا است؛ او گفت من طاقت ندارم و از خدا بخواه عذابی از غیب بیاید و من بمیرم و این روز را نبینم؛ اتفاقا سنگی از آسمان آمد و او را به درک واصل کرد.

وی با بیان اینکه ما یک برزخ داریم و یک قیامت، گفت: عالم برزخ بین عالم دنیا و قیامت است و امام صادق(ع) فرمودند ما از برزخ شما می‌ترسیم زیرا شفاعت در برزخ نیست و در روایت داریم افرادی که اهل گناه نبودند ولی به گناه افراد راضی بودند و امر به معروف و نهی از منکر نمی‌کردند در عالم برزخ در آتش می‌سوزند.

رفیعی با بیان اینکه داستان‌های زیادی از عالم برزخ نقل شده است، گفت: شیخ عباس قمی می‌گوید من در وادی‌السلام بودم و دیدم مرده‌ای که معلوم بود انسان متشخصی است را آوردند؛ دیدم صدای نعره شتری که او را داغ می‌کنند می‌آید، وقتی نزدیک شدم دیدم این نعره از این جنازه است و اطرافیان این نعره را نمی‌شنیدند.

وی با بیان اینکه کتاب منازل الآخره شیخ عباس قمی و کتب دیگری از بزرگان مطالب زیادی در رابطه با عالم برزخ بیان کرده است، افزود: در روایات آمده است که اگر سوره ملک را هر شب بخوانید عالم برزخ انسان آرام می‌شود؛ همچنین انفاق، صدقه و خواندن سوره انا انزلنا در آرامش عالم برزخ بسیار مؤثر است.

استاد حوزه علمیه با اشاره به اینکه برزخ یا باغی است از باغ‌های بهشت یا حفره‌ای است از حفره‌های جهنم، افزود: حضرت عیسی(ع) از قبرستانی رد می‌شدند و دیدند صاحب قبری را عذاب می‌کنند، یک سال بعد هم از آن قبرستان رد شدند و دیدند عذاب را از آن میت برداشته‌اند؛ بنابراین از جبرئیل پرسیدند که عذاب این فرد چرا برطرف شد؟ جبرئیل گفت او فرزندی داشت که دو کار خیر انجام داد اول یک راه برای مردم درست کرد و دوم یک یتیم را سرپرستی کرد و این دو کار خیر عذاب را از پدرش برداشت.

وی با بیان اینکه اکثر آیات جهنم برای کافران است، گفت: امیرالمؤمنین(ع) فرمودند که اگر کافران نبودند جهنم را خلق نمی‌کردند؛ بنابراین در روایات زیادی داریم که خلود در جهنم برای کافران است و مؤمنان تنها برای برخی از گناهان به‌صورت موقت به جهنم می‌روند.

رفیعی با اشاره به کارهایی که انسان را از آتش جهنم نجات می‌دهد، یادآور شد: اول ایمان به خدا و پیامبر(ص) است، دوم ولایت امیرالمؤمنین(ع) که در روایت داریم؛ اگر همه مردم با حب امیرالمؤمنین(ع) زندگی می‌کردند خدا جهنم را نمی‌آفرید؛ سوم تقوا است که به معنی خویشتن‌داری از گناه است و چهارم استغفار زیاد است که خداوند در قرآن می‌فرماید وقتی مردم استغفار می‌کنند عذاب برداشته می‌شود.

وی بیان کرد: در روایت داریم که سه گروه هستند که جهنم را نمی‌بینند؛ اول زنی که مطیع همسرش باشد، دوم فرزندی که به پدر و مادرش نیکی می‌کند و سوم سخاوتمندی که خوش‌اخلاق هم باشد.

احسن الحدیث در شبکه های اجتماعی    aparat telegram instagram whatsapp 300x300 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری