پیامبر اکرم (ص) : خانه های خویش را با تلاوت قرآن نورانی کنید.

احسن الحدیث

قرآن محور کرامت است/ درس بین‌المللی قرآن برای دانشگاه‌‌ها

مفسر قرآن کریم با بیان اینکه قرآن محور کرامت است گفت: یکی از دستورات جهانی قرآن این است که اگر می‌خواهید درس بدهید مطالعه کافی داشته باشید تا وقت مردم را ضایع و صرفا به ذهنیات خود اکتفا نکنید و با خواب مردم را مشغول نکنید؛ این درس بین‌المللی قرآن برای دانشگاه‌های اسلامی و غیر اسلامی است.

به گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) آیت‌الله العظمی جوادی آملی ۱۷ دی در جلسه تفسیر گفت: قرآن فرموده است که با کفاری که شما را تحریم نکرده و با شما جنگ راه نینداخته و کاری به کار شما ندارند برخورد خوب داشته باشید و اگر قرارداد بستید به آن عمل کنید.

وی با اشاره به دستورات جهانی قرآن تصریح کرد: یکی از این پیام‌ها آن است که اگر می‌خواهید درس بدهید مطالعه کافی داشته باشید تا وقت مردم را ضایع و صرفا به ذهنیات خود اکتفا نکنید و با خواب مردم را مشغول نکنید؛ این درس بین‌المللی قرآن برای دانشگاه‌های اسلامی و غیر اسلامی است.

این مفسر قرآن بیان کرد: محور کرامت، قرآن است و هر فردی قرآنی‌تر شد اکرم است؛ قرآن هم دو قسم ناطق و صامت است که قرآن ناطق، اهل بیت(ع) هستند و دو نور نیستند بلکه نور واحدی هستند.

آیت‌الله جوادی آملی عنوان کرد: کسی اگر بخواهد مجد و عظمت بیابد و بزرگ شود در همین کتاب است؛ دلپذیر و مطابق با فطرت است و دشوار هم نیست؛ زیرا خداوند آن را برای ذکر آسان کرده است.

وی اظهار کرد: قرآن ثقیل است یعنی خفیف و بی‌مغز نیست نه اینکه سخت باشد؛ اما برای ذکر و پذیرش آسان و دلپذیر است؛ زیرا حرف دل انسان را می‌زند.

وی افزود: قرآن، پلیدی و تطهیر را از هم متمایز و مشخص کرد و فرمود افراد آلوده نمی‌توانند قرآن را مس کنند؛ در مورد رجس نیز فرمود وثن و صنم، رجس هستند و هیچ صنمی نیز بدتر از هوی و هوس نیست و تا انسان را به خاک نبرد از او دست بر نمی دارد به همین دلیل در روایت نیز اعدا عدوک همین نفس شمرده شده است.

وی اظهار کرد: در سوره یوسف فرمود اکثر مومنان، مشرک هستند؛ زیرا کسی گناه می‌کند مگر اینکه مشرک است؛ وقتی فرد از روی جهل و اضطرار یا سهو گناهی کرد؛ گناه نیست ولی کسی که عالما و عامدا به نامحرم نگاه کرد معنایش این است که خدایا تو فرمودی نگاه نکنید ولی من نظرم چیز دیگری است.

وی افزود: اگر کسی بتواند در آن روز؛ یعنی قیامت بگوید: لا اله الا الله، بهشت برای اوست؛ اساس گرفتاری شیطان نیز این بود که سجده نکرد وگرنه خیلی نماز صبح نمی خوانند و مغضوب ابدی درگاه الهی نیستند.

آیت‌الله جوادی آملی بیان کرد: دسترسی این نوع افراد به قرآن کم و یا بعید است؛ انسان برای رسیدن به قرآن باید پاک باشد و پاکی نیز درونی و بیرونی است و باید از بت درون پاک شویم.

......................................

منبع

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری