• تـازه هـا
 • آموزش قرآن
 • پربازدید

گنجینه همه چیز نزد ما است

شرح آیات 19 لغایت 21 سوره مبارکه حجر

19وَ الأَرْضَ

بیشتر...

شعبان ماه سلوک باطنی پیامبر اکرم (ص)

مهمترین وظیفه هر شخص در ماه شعبان را تاسی به سنت پیامبر

بیشتر...

همه مى میرند!

شرح آیات 34 و 35 سوره مبارکه انبیاء

34وَ ما جَعَلْنا

بیشتر...

گزارش ایکنا از افتتاحیه جشنواره قرآن‌ و عترت علوم

بیست‌ویکمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی

بیشتر...

آخرین سخن

شرح آیات پایانی (108 و 109) سوره مبارکه یونس

108قُلْ یا

بیشتر...

آمار بازدید

-
بازدید امروز
بازدید دیروز
کل بازدیدها
21482
59663
85571384
امروز یکشنبه, 17 اسفند 1399
اوقات شرعی

توصیه بر قرائت سوره قدر در نمازهای یومیه

آیت‌الله صفایی بوشهری در جلسه تفسیر قرآن بیان کرد: هر فردی که «سوره قدر» را در نماز یومیه خود بخواند، خداوند تمامی گناهان تا قبل از این نماز را می‌بخشد و گویا که انسان نمازگزار تازه متولد شده است و می‌خواهد‌ تکلیفش را آغاز کند و این یکی از آثار مهم این سوره است. به گزارش کانون خبرنگاران ایکنا، نبأ هفتمین جلسه تفسیر قرآن آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری، امام جمعه بوشهر، شامگاه سه‌شنبه هفتم دی‌ماه با حضور دانشجویان و طلاب در محل سالن اجتماعات دانشگاه فرهنگیان علامه طباطبایی این شهر برگزار شد.
استاد تفسیر حوزه علمیه امام خمینی(ره) بوشهر در جلسه به تفسیر «سوره قدر» پرداخت و گفت: اگر با قرآن باشیم می توانیم در این وانفسای دنیای مادی که برخی در چاهای ابتذال و ثروت اندوزی دنیا گرفتار هستند؛ به سمت سلوک و عروج خدا راه پیدا کنیم و همچنین انسان های رهرو راه قرآن و اصحاب قرآن در آخرت محشور به شفاعت قرآن، پیامبر قرآن و عاملان به قرآن هستند.
وی در ادامه یادآور شد: سوره‌های مکی به مسائل اساسی از ابتدای اسلام بیان می‌شود و در سوره‌های مدنی بیشتر به مسائل فردی اشاره شده است و شناسه مفاد هدایتی سوره قدر عبارت از اینکه سوره ۹۷، جزء سی ام قرآن و ۵ آیه دارد و در مکه نازل شده است.

اسلام با قرآن تولد پیدا کرده است
امام جمعه بوشهر با بیان اینکه اسلام با قرآن تولد پیدا کرده است، اظهار کرد: هر فردی که «سوره قدر» را در نماز یومیه خود بخواند، خداوند تمامی گناهان تا قبل از این نماز را می‌بخشد و گویا که انسان نمازگزار تازه متولد شده است و می‌خواهد‌ تکلیفش را آغاز کند و این یکی از آثار مهم این سوره است.
رئیس شورای عالی حوزه‌های علمیه استان بوشهر با اشاره به اینکه علما و مجتهدین بر اهمیت خواندن «سوره قدر» در نمازهای یومیه تاکید کرد و گفت: انسان وقتی در کنار یک میت تازه دفن شده قرار می‌گیرد و شروع به خواندن هفت بار «سوره قدر» کند، خداوند سبحان آن فرد و میت را می‌آمورزد و برای هر فرد غفران، ذنوب و آمرزش است.
وی با اشاره به اینکه در تفسیر المیزان «سوره قدر» را به عنوان مصداق بارز سوره حضرت زهرا(س) معرفی کرده است، ادامه داد: غیر از آثار وضعی، برای فردی که روزانه ۵ بار «سوره قدر» را در نمازهای یومیه‌اش بخواند هم مشوقات است و این امور تشویق می‌کند که انسان زیاد بخواند، زیرا این نکات بسیار زیاد هدایتگر، بتن و اسرار فوق العاده‌ای دارد.
استاد تفسیر حوزه علمیه امام خمینی(ره) بوشهر بیان کرد: خداوند سبحان «قدر» را در شب قرار داد  و در روز قرار نداد، دلایلی دارد؛ لذا انسان‌های روشن ضمیر، قدر این را می‌بینند و یک نکته سرنوشت‌ساز است و همانطوری که خداوند در آیه ابتدایی «سوره قدر» قرآن گفته «همانا ما این قرآن را در شب قدر نازل کردیم».
آیت‌الله صفایی بوشهری اضافه کرد: این قرآن را خداوند نازل کرده و یک فرد است، ولی در آیه اول «سوره قدر» از ضمیر جمع استفاده کرده است و این به جهت تشریفات است و وقتی که انسان کاری بزرگ و سرنوشت‌ساز را انجام می‌دهد، اهمیت موضوع و آن کار را به خودش نسبت نمی‌دهد، بلکه کار را به خاطر اهمیت و بزرگی آن، به جمع نسبت می‌دهد؛ خداوند سبحان نیز نزول آیات قرآن کریم را به کلیه کارگزاران قرآن نسبت می‌دهد که همان فرشتگان هستند، کلمه (إِنَّا) برای تاکید است و برخی در آن دچار تردید هستند، لذا خداوند فرمود «که بی‌تردید آیات این قرآن را ما نازل کرده‌ایم».
نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در استان بوشهر با اشاره به اینکه برخی این کتاب آسمانی را مصنوع دست پیامبر اسلام(ص) می‌دانند، عنوان کرد: خداوند سبحان با کلمه (إِنَّا) این اندیشه را انکار می‌کند و همچنین خداوند، پیامبر اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) را مدرسه رفته قرار نداد و کجا انسان بی‌سواد می‌تواند این آیات را بیاورد؟ و تحقق ایر امر الهی به خواست پروردگار متعال با همکاری فرشتگانش است.
مولف کتاب «پایان دنیا در کلام خدا» اشاره کرد: یزید گفت «اصلا ما قرآنی نداریم و وحی نیز نداریم و برخی از روشنفکران بی‌عنصر این مسئله را می گویند»؛ لذا در علم بلاغت دو وجه وجود دارد و از کلمه (إِنَّا) می توان روانشناختی و جامعه شناختی علم مخاطب را کشف کرد.
وی در ادامه با بیان اینکه تنزیل به معنای نزول تدریجی و انزال به معنای نزول دفعی است، گفت: یک شیء که شمرده شمرده و آرام آرام پایین بیاید، نزول می گویند؛ ۲ بار قرآن بر پیامبر نازل شده است، یکبار در شب قدر و یک‌بار دیگر هم آرام آرام کلام قرآن را بر قلب پیامبر اسلام(ص) نازل کرده است و قرآن در دو مرحله اجمالی و تفصیلی بر پیامبر خدا(ص) نازل شده است و لذا قبل از نزول «سوره قدر» در بسیاری از آیات که قبل از این سوره نازل شده، در خصوص نزول و نازل شدن بسیار گفته شده است و همانطوری که شب قدر داریم، روز قدر هم داریم.
رئیس شورای فرهنگ عمومی استان بوشهر با بیان اینکه اساسا چرا خداوند قرآن را در شب نازل کرده است؟، اظهار کرد: در دستور العمل عقل الهی و عرفان الهی، شب جایگاه ویژه‌ای دارد و در روز نیز اینچنین است؛ اما بیداران شب، افراد خواستی هستند و از جهتی همه بیدارگران شب، آسمانی نیستند و برخی گرفتار زمین هستند.
آیت‌الله صفایی بوشهری با بیان اینکه شب بیداران اهل خلوت با خداوندند، بیان کرد: شب انسانی که مست دنیا هستند و جبر بر آنان غالب هست و در خوابند، ولی کسانی که با یاد و عبادت خدا بیدارند، اهل شب زنده‌داری و اهل خداوند هستند و در شب انسان های الهی با ظرفیت، خودشان را در شب نشان می دادند، لذا نزول قرآن در شب بر پیامبر نازل شده است.
امام جمعه بوشهر با اشاره به اینکه اصحاب با شب زنده‌داری به خدا می‌رسند، افزود: شب در عرصه سلوک عرفانی و رشد در اخلاق عرفانی جایگاه ویژه‌ای دارد و اساسا انسان بزرگ روز را در انتظار شب هستند و روزشان در شب است و انسان‌های اهل نماز شب، دارای یک بينايی خاص هستند و اهل خدا و متفاوت هستند و خداوند بر اینها لباس نور می‌پوشاند و همچنین نیز شب در فرهنگ اسلامی و دینی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
رئیس شورای عالی حوزه های علمیه استان بوشهر افزود: عبادت یک مسئله توفیقی است و انسانی که می‌خواهد با خدا صحبت کند، بايد بهترین لباس‌های خود را بپوشاند و تمیز عبادت کند و حضور قلبی در نماز داشته باشد و این بدان معنا است که انسان در هنگام نماز بداند در مقابل چه کسی است و چه می‌گوید.
وی با بیان فقیرترین فقرای اهل عالم، ثروتمندان هستند، اظهار کرد: افراد فقیر بخشنده‌تر از انسان‌های ثروتمند هستند و برخی از انسان‌ها که از خداوند و دین خدا دور شده‌اند، دست به چپاول و جمع آوری ثروت‌های میلیاردی کثیف و نا متعارف می‌زنند و در جامعه خود را محق جلوه می‌دهند، این دست چپاول گران بدانند که خداوند قادر، بهترین ناظر بر اعمال ناشایست و نا‌معقول و بی قانونی‌ها است.
امام جمعه بوشهر با بیان اینکه زندگی به سبک غربی و بیگانه، یک زندگی خشک، سرد و غیر صمیمی است، اضافه کرد: انسان‌هایی مسلمان اهل کار خیر و اهل عبادت خدا هستند و انسان مسلمان، انسانی با اخلاق، با حلم، صبور و متین است و انسان مسلمان یعنی انسانی که خدا محور و پیرو پیامبر اسلام (ص) است.
رئیس شورای فرهنگ عمومی استان بوشهر تصریح کرد: برخی افراد در جامعه ما، مبتلا به دیگر‌بینی هستند و همیشه حاشیه بر کتاب دیگران می‌زنند و اصلا به کتاب زندگی خودشان و اعمال و رفتارهای اجتماعی خودشان سر نمی زنند و لذا این دست افراد دیگران را راهنمایی می‌کنند، ولی خودشان را فراموش می‌کنند و با بی‌عدالتی‌ها دل دیگران را به درد می‌آوریم.
آیت‌الله صفایی بوشهری با اشاره به اینکه اساسا انسان خطا کار و ریاء کار با مشکلات کار خودش را می‌داند، بیان کرد: انسان بزرگ، انسان‌هایی هستند که در مقام نجات، هدایت و خیرخواهی دیگران هستند و در ابتدا خودشان را زیر ذره‌بین می‌برند و خودشان را نقد می‌کنند و در مرحله بعد دست به خود‌سازی و ترمیم سبک زندگی خود می‌زنند.
نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در استان بوشهر با بیان اینکه جهان در حال حاضر گرفتار بحران بی‌خدایی و بی‌ایمانی شده است، عنوان کرد: گاهی یک ساعت فکر کردن ارزشش بیشتر از ۷۰ سال عبادت است و اگر به درون جامعه خود بنگریم، افرادی همانند شهید مصطفی چمران در اوج استعداد و توانایی بین‌المللی بودند که از خود گذشتند و برای آزادی و رفاه مردم لبنان با روحیه جهادی و قرآن محوری و حفظ روحیه ولایتمداری تمامی مشکلات را تحمل کردند و انسان‌هایی همچون شهید چمران و علامه طباطبایی بهترین الگوی شخصیتی برای جوانان، مردم جامعه و مسئولان نظام هستند.
وی در پایان گفت: علامه طباطبایی در فلسفه و مسائل عقلی، انسانی برجسته و بسیار مؤدب بود، انسان باید به فکر خودش باشد و با عقلانیت و دین زندگی کند و همیشه با خدا باشد و از لحظات با خدا بودن لذت ببرد و اساسا شخص مسلمان در کلامش، در قلمش و در رفتارش، مؤدب است.

حامد فکوری

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری

 • تفسیر مشکات(1)

  مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است:

 • پیامبر مکرم اسلام (ص) فرمودند:
  «اَفْضَلُ الْعِبادَةِ اِنْتِظارُ الْفَرَجِ»
  با فضیلت‌ترین عبادت،

 • گفتارهایی درباره امامت امام علی علیه السلام

  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1398
  • شابک:
 • نگاهی به ارتباط فرزندان با پدر و مادر

 • نهج‌البلاغه تبلور اندیشۀ بزرگ‌انسان الهی، برترین الگوی تربیت‌یافتۀ مکتب وحی و توحید و انسانِ کامل

 • نج‌البلاغه تبلور اندیشۀ بزرگ‌انسان الهی، برترین الگوی تربیت‌یافتۀ مکتب وحی و توحید و انسانِ کامل

 • مجموعه شماره یک

  زن از منظر قرآن-زن از منظر قرآن کریم

  زن و مرد- بررسی جایگاه و ارتباطات زن و مرد

 • مجموعه بیان3 حاوی 144 DVD در 6 آلبوم، دور سوم تفسیر کامل قرآن کریم است که به‌صورت تصویری به‌همراه

 • پرتویی از روایات غدیر


  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1397
  • شابک:
   978-600-99784-7-2

   انتشارات:
 • آیه‌ای که محرمات الهی را بیان می کند چه ارتباطی با ولایت دارد؟
  اکمال دین و اتمام نعمت چه

 • چگونه مسئله ولایت از آیه تبلیغ فهمیده می شود؟
  چه نکته ای هم سنگ تمام رسالت پیامبر (ص) است


 • ولی در آیه ولایت به چه معناست؟ / دادن انگشتر در نماز به حضور قلب چه سازگاری‌ای دارد؟